Акваріумні раки: якими бувають і як їх утримувати?

Акваріумні раки: якими бувають і як їх утримувати? - Ветеринар

Акваріумні раки — цікаві, незвичайні та дуже активні вихованці, які здатні значно змінити життя любителя справжньої природи. Ці представники загону членистоногих добре підлаштовуються до умов проживання в штучній водоймі. Впоратися із завданням з їхнього розведення зможе навіть акваріуміст-початківець. Вибрати відповідних вихованців теж великих труднощів не складе — у світі налічується понад 100 видів, здатних існувати в неволі. Щоправда, життєвий період членистоногого невисокий — близько 2-5 років.

Щоб правильно організувати утримання мармурових раків і представників інших видів в акваріумі, потрібно завчасно вивчити звички і потреби майбутніх вихованців . Чим годувати їх вдома, як забезпечити умови для розведення? Які різновиди підійдуть для утримання в неволі, чи можуть розділяти вони середовище проживання з рибами? Тільки отримавши відповіді на ці запитання, можна купувати і селити в акваріум нових мешканців.

Опис

Акваріумні раки — яскраві представники загону членистоногих, які здатні жити в штучно створеній обстановці. Зазвичай це карликові види, що виростають до 10-20 см завдовжки, виділяються миролюбним, спокійним характером. Раків, що проживають в акваріумі, також називають декоративними за їхнє переважне яскраве забарвлення і непридатність в їжу.

Такі різноманітні членистоногі в природі зустрічаються в кількості понад 100 видів. Їхні характеристики:

 • живуть у прісноводних водоймах;
 • віддають перевагу проточним місцям, що добре насичуються киснем;
 • показують великий рівень фіз. активності;
 • відчувають необхідність у линянні;
 • мають найрізноманітніше забарвлення тіла — від буро-зеленого до яскраво-рожевого;
 • дихають переважно зябрами, отримуючи кисень із води;
 • сприйнятливі до рівня забруднення води;
 • відчувають необхідність у прохолодній обстановці проживання (до +16-22 градусів);
 • харчуються переважно рослинними продуктами (до 90% харчування);
 • ведуть нічний життєвий спосіб.

Це тільки загальні характеристики, які не беруть до уваги особливостей деяких видів. Перед вибором вихованця для заселення в акваріум необхідно обов’язково вивчити подробиці про нього, дізнатися потреби в умовах утримання.

Огляд популярних видів

Є дуже багато видів акваріумних раків. Необхідно розглянути дуже цікаві види більш детально.

Білий

Надзвичайно рідкісний вид ракоподібних, що зустрічається на Європейській території. Він полюбляє перебування в прісноводних водоймах і рослинну їжу. В умовах акваріума раки можуть переходити на білкове харчування, мотиль, сире м’ясо. У потомства може виникати яскраве червоне, жовте, помаранчеве забарвлення тіла.

Австралійський

Незвичайні блакитні раки із зеленуватим відливом хітину воліють населяти теплі дрібні ставки з питною водою. Представники цього виду досить великі, вони відростають до 20 см завдовжки. Серед інших специфічних особливостей зовнішнього вигляду можна підкреслити яскраві червоні смуги на клешнях. Австралійські раки всеїдні, можуть поглинати і рослинний, і тваринний корм.

Кубинський

Ще один блакитний рак, який при зміні середовища проживання здатний змінювати відтінок панцира від блідо-синього до соковитого коричневого. Великі особини можуть досягати 15 см завдовжки, при достатньому харчуванні не агресивні щодо риб. Життєва тривалість кубинського рака — близько 3 років.

Річковий

Цей дикий вид раку в природних умовах може досягати довжини панцира в 25 см, що робить його не дуже комфортним вихованцем для домашнього утримання. Членистоноге полюбляє виключно протеїнову їжу, активно полює, не підійде для утримання з рибами і більш дрібними тваринами.

Раки цього виду зариваються в ґрунт, а тому потребують його необхідної кількості.

Мексиканський

Акваріумний рак, у хітиновому покриві якого домінує соковитий колір оранж. При вирощуванні в неволі самки можуть досягати дуже великих розмірів, ніж самці. При цьому представники виду належать до вегетаріанців, які не вживають білок тваринного походження. Вони невибагливі в утриманні. Мексиканські раки добре співіснують з іншими представниками акваріумної фауни.

Синій флоридський

Ці декоративні раки з’явилися на світ завдяки копіткій селекції. У природі їхній річковий побратим має коричневе забарвлення. Тіло цього членистоногого має насичений синій колір, у хвостовій частині стає блідим. Особини досить невеликі за розмірами — не більш ніж 10 см завдовжки.

Незважаючи на видатні декоративні характеристики, синій флоридський рак вважається хижаком, проявляє ворожість щодо молюсків, креветок, риб, присутніх з ним в одному резервуарі.

Луїзіанський

Карликовий рак, що в природному середовищі проживання зустрічається в озерах Північної Америки. На спинній частині панцира цього ракоподібного є характерна чорна пляма. Невеликі розміри дають змогу утримувати членистоногого поряд з рибами, не ризикуючи їхнім життям. В утриманні луїзіанський рак невимогливий, обмежується останками водоростей, тілами риб, що розкладаються.

Червоний каліфорнійський (флоридський)

Яскравий відтінок червоного панцира прекрасно відрізняє цього ракоподібного від представників інших видів. Членистоноге служить справжньою прикрасою акваріума, крім декоративності, має високу активність, зокрема і в денний час. При утриманні в неволі обов’язково необхідно забезпечувати контроль за доступом до виходу з ємності.

Раки дуже легко залишають відкритий акваріум. Довжина тіла дорослої тварини буде приблизно 14 см.

Мармуровий

Власну назву мармуровий рак отримав завдяки оригінальному чорно-коричневому забарвленню. Ці невеликі членистоногі можуть досягати довжини тіла до 13 см, невибагливі в утриманні, підійдуть для спільного заселення з рибами усереднених розмірів. Красиве забарвлення панцира формується у дорослих тварин, молодняк має менш світлий відтінок хітинового покриву. Мармурові раки потребують обов’язкової присутності в раціоні протеїнової їжі, вона допомагає забезпечувати справжній розвиток особин у період зростання.

Характерною особливістю цього виду вважається те, що всі його особини — виключно самки. Для розмноження їм не потрібен партнер. Водиться мармуровий рак в Австралії і мовою аборигенів іменується яббі.

Особливості утримання

Акваріумних раків можна тримати в акваріумі без великого клопоту. Догляд за ними вдома полягає в постійному годуванні та забезпеченні безпечного середовища проживання. Важливе значення тут має тип і якість ґрунту. Для спійманих у річці особин доведеться облаштувати резервуар з піщаним дном і водними рослинами. Вирощених у штучних умовах вихованців можна утримувати без рясної рослинності.

Мінімальний обсяг акваріума для утримання декоративних раків — 70 л. Якщо особин кілька, перевагу краще віддати резервуару на 100-120 л. Для утримання раків важливі такі моменти.

 • Формування ґрунтового шару на дні. Його товщина має бути не менше 60 мм, структура — м’яка і пухка. У цьому варіанті раки будуть зі зручністю рити собі нори, укриття. Найкращим рішенням вважається цегляна крихта, річкова галька, наповнювач штучного походження. Допускається використання вимоченого керамзитобетону.
 • Розміщення на дні корчів, рослин з піднятим корінням. У місцях їх розташування раки риють власні притулки. За відсутності заростей членистоногі в акваріумі відчувають себе дискомфортно, показують хвилювання. Навіть якщо є наявність декоративних штучних укриттів, раки все одно намагатимуться зарити тіло глибше в ґрунт.
 • Застосування рослин. Раки активно їх обстригають і поїдають. Завдяки цьому необхідно підбирати для акваріума з ними рослини з найрозвиненішою і найпотужнішою системою кореня, великим розміром листя. Оптимальним варіантом будуть криптокорини, апногетони.
 • Хороша якість очищення води. Раки сприйнятливі до чистоти умов утримання, тим більше в замкнутій екосистемі, де недостатній догляд може призвести до появи спалахів бактеріальних інфекцій. Біологічні фільтри не справляються із завданнями з очищення — необхідно обов’язково купувати і встановлювати додаткове і досить потужне обладнання. У разі перевищення допустимого рівня мікробів необхідно обов’язково провести зміну води. У нормальних умовах ця процедура потрібна не більше 1 разу протягом місяця.
 • Контроль за гідрохімічними параметрами середовища. Оптимальними температурними значеннями вважаються показники 20-26 градусів за Цельсієм. Кислотність води має змінюватися в межах pH 5-8. Жорсткість не має радикального значення, але занадто невисокі показники погано позначаються на протіканні періоду линьки.

Акваріумні раки не дуже сприйнятливі до режиму освітлення. Їм достатньо мінімального підсвічування у зв’язку з переважно нічним життєвим способом.

Період линьки

Вирощування акваріумних раків нероздільно пов’язане з цим нормальним процесом. Усе власне життя членистоногі ростуть далі, іноді позбуваючись старого хітинового покриву. Власне під час линьки ракоподібне набуває нового панцира, що добре оберігає його від нападок ворогів. Але поведінка вихованців у цей час докорінно відрізняється від звичайної.

Раків, що линяють, краще утримувати окремо від інших тварин або риб, тому що вони стають малорухомими і особливо вразливими до впливів зовнішнього середовища. Для очікування членистоногі обирають відокремлений притулок і практично перестають рухатися, виражати активність. Скинувши старий покрив, раки потроху нарощують новий, поповнюючи поклади кальцію шляхом поїдання минулої хітинової оболонки — це нормальний процес, у нього не потрібно втручатися. Новий панцир наросте за 7-10 діб.

У період першого року життя раки линяють дуже часто. У середньому цей процес повторюється кожні 2 місяці. Дорослі тварини ростуть дуже повільно. Їхнє линяння проходить раз на 6 місяців. Позбавляється від старого покриву членистоноге протягом декількох хвилин.

Годування

У природних умовах раки фактично всеїдні, але, незважаючи на власну хижу природу, є переважно вегетаріанцями . Годувати в неволі їх можна фактично будь-якою справжньою їжею, що не містить хімічних і штучних добавок. Для створення збалансованого харчування підійде готовий корм для ракоподібних із зоомагазину. У період линьки членистоногі харчуються найбільш рясно, їм потрібні додаткові добавки у вигляді таблетованого рослинного корму і кальцію.

Корисно давати ракам натуральні водорості, рослини, свіжі овочі — огірки, кабачки, нарізані на дрібні шматочки. Як протеїнові добавки застосовуються морожені креветки. Однак їхню кількість слід суворо регламентувати, оскільки за великої кількості тваринної їжі ракоподібні починають висловлювати агресію. Також при утриманні з дрібними рибами дуже великі членистоногі дуже часто харчуються ними, проявляючи натуральні інстинкти. Годування раків проводиться одноразово протягом усього дня.

Якщо їжа з’їдена не повністю, її залишки обов’язково видаляються. Їжа, що розкладається, призводить до погіршення умов утримання вихованців.

Сумісність із рибами

Сумісність акваріумних раків з рибами можна назвати дуже умовною. При сусідстві з іншими жителями акваріума можуть відбуватися такі речі.

 • Раки можуть страждати від стресу і нестачі їжі. Особливо іноді це відбувається за життя разом із цихлідами — великий агресивний сусід позбавить членистоногих спокою і прожитку. У перспективі у раків буде тільки загибель, якщо вчасно не переселити їх в окремий акваріум.
 • Членистоногі можуть терпіти конкуренцію в пошуках укриття. Схожі переваги в підборі тимчасового притулку мають соми. Безпосередньо вони дуже часто і вступають у боротьбу з раками за безпечний притулок і виходять переможцями через дуже великі розміри.
 • Раки можуть поїдати інших жителів акваріума. Як їжу раки розглядають значну частину дрібних риб — під загрозою гуппі, неони та схожі на них види.
 • Раки можуть псувати плавники, порушуючи естетику зовнішнього вигляду сусідів. Не рекомендується поміщати раків поряд з володарями довгих декоративних «прикрас». Хвости і плавники можуть постраждати від їхніх клешень.

Справедливо оцінивши всі за і проти сусідства, робимо висновок, що раки не створені для безпечного і благополучного сусідства з рибами. Якщо є можливість їх варто утримувати в індивідуальному акваріумі, інакше інстинкт хижака змусить членистоногих нападати на дрібніших сусідів. При цьому сам рак цілком швидше за все постраждає від нападу риб, тим більше в період линьки, коли його панцир ще дуже м’який. Крім того, небезпечні вони і для рослин — вистригаючи їх клешнями, членистоногі ласують свіжою їжею, але дуже швидко знищують всі насадження зелені в акваріумі.

Серед видів, готових до сусідства з іншими мешканцями штучного «дому», можна виокремити таких раків:

 • блакитного кубинського, він має славу найбільш миролюбного;
 • червоного або синього флоридського (якщо застосовувати пластикові рослини);
 • зебрового;
 • австралійського червоноклешневого.

При спільному утриманні риб і раків досить важливо створити ідеальне середовище для всіх видів. Для цього потрібен вільний акваріум ємністю не менше 100 л. Підбирати його жителів необхідно приблизно в одній ваговій і розмірній категорії.

Усередині потрібно забезпечити велику кількість відокремлених притулків — чудово виглядають шкаралупа кокосового горіха, трубки й осколки горщиків із глини, купи природного каміння. Замість натуральних рослин в акваріумі з раками застосовують штучні аналоги.

Для утримання раків необхідно обов’язково застосовувати добре відфільтровану і чисту воду. Щоб прибрати можливе покидання членистоногими акваріума, необхідно обов’язково накривати його склом, залишивши мінімальний зазор для обміну повітря. Для підселення до риб краще підбирати молодих раків.

Їх підсаджують по одній особині, транспортуючи в непрозорому резервуарі.

Розведення

Навіть малодосвідчений акваріуміст може успішно розводити раків найекзотичніших видів. Для успішного проведення потрібних дій потрібно лише підсаджувати в резервуар різної статі особин, по 2 самки на одного самця (одну він може з’їсти після спарювання). Розведення можна проводити почавши з віку 3 місяців. Власне в цей період раки можуть досягати статевої зрілості. У самців показником готовності до розмноження слугує поява яскравих червоних смужок на поверхні клешень.

Здібності до розмноження у раків дуже великі в період після закінчення линьки. У цей час у самок виділяються феромони — активні речовини, що дозволяють залучити представників іншої статі. Під час шлюбного ритуалу особини різної статі виконують зіткнення антенами, триває цей процес близько 120 хвилин. Далі самку слід відсадити в окремий резервуар.

Кладка яєць відбувається раками на 20-25 день після спарювання. На період виношування самці потрібно створити особливі умови, забезпечити укриття, захистити від небезпек. Після народження малюки до линьки перебувають на черевці матері, вони безпорадні, потребують індивідуального утримання. Як тільки раки отримають власний другий хітиновий покрив, їх відсаджують від матері.

close