Невибагливі акваріумні рослини: різновиди, вибір і догляд

Невибагливі акваріумні рослини: різновиди, вибір і догляд - Ветеринар

Домашній акваріум, у якому немає рослинності, виглядає нудним і недосконалим. Виправити ситуацію допоможуть представники флори. У наш час є дуже велика кількість видів рослин для штучних екосистем, які відрізняються невибагливістю і неймовірною витривалістю.

Невибагливі акваріумні рослини: різновиди, вибір і догляд - Ветеринар

Мінуси і плюси

За умови, що рослини або водорості, які ростуть дуже швидко, обрані правильно, акваріум створює враження чарівного світу під водою, який може заспокоїти, а ще налаштувати на приємні емоції. Флора сприяє підтримці водного балансу всередині штучної екосистеми та робить умови по-максимуму наближеними до натуральних.

Крім того, що рослинний аквакуточок сприяє нормальній діяльності мешканців резервуара, він має такі плюси:

 • виділяє кисень, а ще забезпечує природну фільтрацію;
 • сприяє утилізації продуктів діяльності живих істот, а ще очищенню води;
 • власним листям вбирає мінеральні деталі, які забезпечують вітамінізацію прісноводних;
 • служить кормом для риб за умови, що їм не вистачає того, що дає людина;
 • рослинність в акваріумі — це місце для відкладання ікринок, а ще варіант укриття для риб.

Недоліків у водних рослин, які не потребують спеціального догляду, майже-що немає. Однак людині необхідно не забувати, що, як і іншим представникам флори, їм необхідні чудові умови для зростання, які потрібно створити . Невибагливість цих видів рослин виражається у відсутності необхідності в хорошому освітленні, подачі вуглекислого газу, а ще удобренні їх спеціалізованими підживленнями.

Види та їх опис

Список з назвами невимогливих акваріумних рослин досить великий. Можна вибрати флору для переднього, заднього плану акваріума і його центральної частини. Деякі ґрунтопокривні екземпляри сприйнятливі до світла, однак, велика кількість з них — тіньолюбні, включно з червоними, зеленими та іншими екземплярами.

Нижче розглянуті найбільш невимогливі представники акваріумної рослинності.

Водорості

Багатьом акваріумістам не до душі, що стіни їхньої штучної екосистеми атакують водорості, з якими доводиться боротися. Але існують і подібні, присутність яких робить світ під водою набагато цікавішим і таємничим, наприклад, кладофора.

Цей вид ниткоподібної водорості здатний утворювати цілі колонії, які всі разом мають вигляд зеленої кульки. Ця рослина припадає до душі дрібним рибкам, оскільки з неї вони отримують поживні деталі. Кладофора потребує чистої прозорої води з нейтральною або середньою жорсткістю.

Вона любить свіжість, при великій температурі вона може втратити форму.

Яванський мох

Цей декоративний представник флори є одним із дуже популярних. Йому під силу перенести малу освітленість, різні показники кислотності та температури середовища. Він має можливість існувати не тільки у воді, а й на суші, а ще кріпиться до предметів за допомогою волосіні.

Яванський мох може померти від надмірної забрудненості води, за якої на його листі осідають органічні деталі, що зупиняють фотосинтез.

Плаваюча рослинність

Представники цієї підгрупи мають шанс існувати на гладі води. Їхні корінці звисають у водну товщу, завдяки чому вбирають потрібні для існування речовини. Плаваючі рослини здатні зеленіти і в цей період прикрашають екосистему неповторним виглядом. До найцікавіших представників можна віднести ряску і плаваючу річчію.

Папороті (індійська і таїландська)

Крилоподібний таїландський екземпляр вирізняється красивими рельєфними листами, які мають схожість у зовнішності з вербою. Розростання у подібної папороті зазвичай повільне, проте через певний проміжок часу в акваріумі можна помітити зарості яскраво-зеленого кольору. Аналогічний кущ можна поміщати біля стін, кутів, на задньому фоні.

Індійська папороть має ажурне розсічене світло-зелене листя. Завдяки всебічному розвитку кореневища цей вид папороті здатний перетворитися на кущ.

Цій рослинності потрібен живильний субстрат товщиною 4 сантиметри.

Роголисники

Рослина має можливість проживати як у тропічному, так і в холодному кліматі. Роголистник являє собою рослину, яка плаває на поверхні води або росте, прикріплюючись до декору. Цей вид рослинності з великою швидкістю підвищує власні розміри, таким чином забезпечуючи безпеку мешканцям акваріума.

Квіткові

Представники цієї групи зелених рослин можуть мати різноманітні розміри, форми, забарвлення. Дуже часто в штучній екосистемі можна зустріти таку квіткову рослинність:

 • гігрофіла — цей витривалий вид рослин характеризується великим розміром, тому може застосовуватися для прикраси резервуара;
 • лимонник — за хорошого освітлення ця рослина набуває яскравого рожевого кольору, вона трохи визирає з водної товщі, тому надає штучному ставку особливої загадковості.

для того щоб оживити центральну частину акваріума, можна застосовувати розкидисту рослинність у вигляді амазонського ехінодоруса, анубіасів. Болотна людвигія та індійська ротала теж можуть красиво оформити акваріумну систему власною яскравістю. Кожен з перерахованих вище представників флори відрізняється цікавою формою, палітрою кольорів і зовнішнім виглядом.

Застосовуючи їх, можна здійснити власні фантазії з приводу оригінального оформлення штучної екосистеми.

Як підібрати?

Для того щоб підібрати акваріумну рослинність, майстрам-початківцям необхідно запам’ятати, що вона має відповідати низці характеристик.

 1. Витривала рослина має пристосовуватися до проживання у воді з різними параметрами . Показник жорсткості в даному варіанті може бути від 4 до 20. Вимог до температури води представники флори також не висувають, що цілком зручно для акваріуміста, який знає в цій справі небагато.
 2. Ставлення до освітленості або, точніше, до її нестачі. Багато акваріумів обладнано лампами зі слабкою силою освітлення, втім це ніяк не проявляється на зростанні та розвитку рослин.
 3. Стійкість до різкої зміни умов. Якщо не приділяти уваги власному акваріуму протягом тривалого часу, то в ньому трапиться зміна кислотності. Після чищення можна помітити, що відбувається стрибок показника рівня рН, таке, як правило, витримають виключно невибагливі рослини.
 4. Немає потреби в постійних заходах для догляду. Рослини такого типу здатні вижити навіть у тому разі, якщо вони тривалий час перебувають у затіненні, без мін. добрив, густих насаджень.
 5. Стійкість до шкідників. Витривала рослина буде гинути досить повільно, тому якщо вжити потрібних заходів, то можна її повернути до життя.

Невимогливу акваріумну рослинність потрібно вибирати, взявши до уваги умови її майбутнього утримання.

 • Розміри акваріума. У резервуар невеликого об’єму не варто садити рослину, яка може розростатися до дуже великих розмірів, адже надалі це може стати перешкодою для нормальної діяльності рибок.
 • Види живих істот, які проживають далеко в штучній екосистемі.
 • Освітленість і режим температур акваріума.
 • Параметри води.

Як посадити й утримувати?

На думку більшості фахівців-початківців, акваріумна рослинність завдає багато клопоту. Втім це судження не стосується невимогливої підводної зелені. Щоб насадження зелені (також, як і рибки) відчували себе дуже добре, варто створити їм конкретні умови. Необхідний мікроклімат штучної екосистеми досягається шляхом вибору відповідних освітленості, субстрату, водних показників і видів підгодівлі.

Щоб посадити подібних представників флори в ґрунт, не потрібно робити нічого особливого — достатньо простих заходів з висаджування. Для цього в ґрунт опускають виключно кореневу систему без стеблинки, яка надалі вкорінюється. Для пожвавлення центральної частини акваріума варто посадити розлогі великі кущики, наприклад, амазонський ехінодорус, анубіас або валіснерію. Ідеально, якщо ґрунт під такі рослини буде підживленим, зелень може жити в затіненні, у воді з абсолютно будь-якою кислотністю.

На передньому плані краще садити килимову рослинність або дрібні кущики.

Зелень у штучній домашній екосистемі має гарний вигляд, але її можна розбавити червоними кущиками. Такий варіант дасть можливість додати незвичайності та яскравості резервуару. Багато барвистих представників рослин проживають в умовах середнього або яскравого освітлення, проте є вибагливими до кислотності води. На задньому плані варто садити високорослі невибагливі рослини, які закривають собою обладнання акваріума у вигляді фільтрів, систем обігріву.

для того щоб рослинність в акваріумі довго радувала людське око, їй потрібні як макро-, так і мікроелементи. Нітрати, фосфати і сульфати потрапляють в акваріумну воду природним шляхом. Якщо цих речовин дуже багато, це здатне викликати процес цвітіння водоростей. Міді, марганцю, цинку, заліза підводним представникам флори потрібно небагато, оскільки надлишок може призвести до поганих результатів.

Правила розведення

Акваріумна рослинність не тільки робить резервуар з рибками неповторно красивим, а й виділяє яскравість його мешканців. При утриманні підводної зелені та її самостійному розведенні кожен акваріуміст має можливість створювати неповторні інтер’єри штучної екосистеми, комбінуючи різні види рослин.

Способи розмноження представників підводної флори різні.

 1. Вегетативне. У цьому випадку молода рослина утворюється з вегетативних частин тіла материнського представника.
 2. За допомогою дочірніх елементів. Дочірньою рослиною називають ту, що з’явилася з бруньки придаткового типу, яка з’явилася на материнському органі. Щойно на молодих представниках з’являться свої листя і корінці, їх можна відокремити від головного, в іншому разі воно відпаде саме, спливе на водну поверхню. Зміцнення дочірнього молодняка відбувається в субстраті.
 3. Відводками. Цей тип молодої рослини здатний з’явитися на повзучих пагонах. Він може з’являтися як на листовій пазусі, так і у вигляді батога з декількох міжвузлів. За допомогою відводків також розмножуються представники флори, які плавають на поверхні води.
 4. Живцями. Це частини пагонів, які властиві рослинам з довгими стеблинками. Держак, який за допомогою предмета з гострими кутами від’єднується від основи, зобов’язаний мати 3 вузли. Його необхідно посадити в субстрат. Цим варіантом має можливість плодитися рослинність, яка плаває у водній товщі.
 5. За допомогою статевих органів. Цей спосіб продовження роду відноситься до квіткових рослин, які в підсумку дають насіння.

Новачки, які купили власний перший акваріум і запустили в нього мешканців, можуть побачити незавершеність в оформленні резервуара. Порожнечу і млявість вигляду може виправити висаджування невимогливої акваріумної рослинності.

Такі представники флори є повноцінним порятунком для недосвідченого акваріуміста, адже не потребують складних заходів для догляду та особливих показників середовища води, ґрунту. Рослини, які добре почуваються за неяскравого освітлення і різної температури, трапляються в продажу у великому розмаїтті, водночас коштують практично недорого.

Про те, як доглядати за акваріумом з живими рослинами, ви можете дізнатися, подивившись відео нижче.

close