Змінюємо воду в акваріумі

Змінюємо воду в акваріумі - Ветеринар

Наявність домашніх улюбленців, які проживають у будинку, багатьом дуже до душі, але не в будь-якій квартирі можна завести кота або собаку, і не всі здатні витримати це за станом здоров’я. Найкомфортнішими тваринами, кого можна тримати вдома, приділяючи дуже мало часу на догляд і турботу — є акваріумні рибки.

Змінюємо воду в акваріумі - Ветеринар

Різноманіття розмірів, кольорів і характеристик таких вихованців привертає до них увагу як дорослих, так і дітей. Щоб рибки жили довго і давали життя новому поколінню, потрібно вміти за ними правильно доглядати і вчасно міняти воду в акваріумі.

Види заміни води

Вода — це основне середовище проживання риб, тому її якість, чистота і хімічні властивості відіграють дуже велику роль. У природі водне середовище оновлює саме себе, роблячи це потроху, не створюючи дискомфорту для власних мешканців. Досконало акваріумні рибки потребують подібних же умов, і за бажання їх можна створити. Поміняти воду в акваріумі можливо кількома варіантами:

 • за допомогою повноцінної заміни вмісту;
 • завдяки підміні мінімальної кількості вологи на нову.

Кожен з варіантів має власні недоліки і власні переваги, тому вибір має робитися усвідомлений, інакше можна завдати шкоди рибкам.

У новому акваріумі, що купується для вже наявних рибок, зазвичай немає ніякої води, і перед його заповненням варто якісно промити внутрішню частину ємності, очистивши її від пилу і бруду, які накопичилися там раніше. Для обробки поверхні важливо не застосовувати сильні засоби для миття, залишки яких можуть затриматися всередині і розчинитися у воді, погано впливаючи на здоров’я акваріумних рибок.

Якщо купується акваріум уже з водою, рослинами і рибками, то для початку варто запитати продавця про те, коли варто зробити підміну, і як це краще виконати.

Майстер-професіонал тямущо пояснить всі тонкощі, і нові вихованці освояться в новій обстановці набагато швидше. Якщо продавець не має настільки великих знань, то потрібно самостійно визначитися з типом заміни води і часом для проведення цієї процедури.

Неповна

Неповна зміна води для акваріумних рибок вважається необхідністю, адже потроху починають збиратися відходи від діяльності рибок, рослин та інших мешканців, що заважає їхньому хорошому функціонуванню. Маючи у власному розпорядженні акваріум великого розміру і скромну кількість рибок і рослин, а ще застосовуючи хороші очисні фільтри, можна дуже довго залишати воду недоторканою, не роблячи жодної підміни. Якщо ж в акваріумі живе десяток і більше рибок, то важливо іноді оновлювати водне середовище і стежити за чистотою вмісту акваріума.

Будь-які натуральні ставки, де живе риба, обов’язково мають напрямки, які і вносять нову воду, забезпечуючи циркуляцію потоків. Якщо цього не відбувається, то починається процес утворення шкідливих мікроорганізмів, і все живе потроху відмирає через збільшення рівня токсинів і нітратів. Якщо робити часткову підміну рідини, можна зменшити кількість шкідливих елементів, що благотворно впливатиме на всіх мешканців акваріума, в іншому випадку рибки почнуть вимирати.

Побоювання професіоналів у галузі акваріумних рибок з приводу заміни води пов’язані з тим, що після такої процедури змінюється мікроклімат і екологічний баланс, навіть у тому випадку, якщо замінити тільки одну п’яту частину. Позитивним у цьому варіанті буде швидка швидкість відновлення нормального середовища і комфортабельного самопочуття всіх жителів акваріума.

Якщо проводиться заміна відразу половини середовища води, то на відновлення нормальних умов піде щонайменше кілька тижнів, і рибки можуть погано перенести цей період, навіть померти.

Повна

Оскільки є два способи заміни води в акваріумі, необхідно знати, в яких варіантах застосовувати той чи інший спосіб. Для цього необхідно оцінити:

 • загальний стан акваріума;
 • рівень фільтрації, який використовується до води;
 • часовий відрізок, у який проводиться зміна води в акваріумі;
 • застосування хімічних сполук.

Якщо робити оновлення середовища води щотижня, то ідеальною кількістю буде заміна 10% об’єму і не більше, що дасть змогу прибрати надлишок органічних сполук, поліпшити рівень рН. Якщо проводити таку процедуру двічі протягом місяця, то можна зробити більшу кількість змінюваної вологи до 20%, а в деяких випадках і до 30%. За цей час кількість речовин хімії набагато збільшується і починає шкодити рибкам. Якщо є необхідність внести якісь добрива, то рекомендується замінити 30% води, щоб прибрати зайві речовини, які вже не потрібні в акваріумі.

Часткову заміну рекомендують робити і у випадку з сильно забрудненим акваріумом, і під час внесення планових ліків. Замінювати понад 50% середовища води вважається шкідливим для рибок. Повна підміна має на увазі спустошення ємності, і заливку повністю нової води, навіщо потрібні поважні причини, це:

 • бурхливе зростання водоростей, яке перетворюється на реальну проблему і ніяким ще одним варіантом не викорінюється;
 • наявність грибкового слизу на акваріумі або декоративних предметах всередині нього;
 • забруднення ґрунту і початок процесу його закисання;
 • поява у воді інфекцій, які вражають рослини і рибок.

Застосування процедури повноцінної заміни води дуже погано позначається на рибках і може призвести до їхньої загибелі, але і без неї результат буде тим самим.

Рибки, які вже сформували для себе конкретну екосистему, позбавляються її і змушені пристосовуватися до нових умов, які можуть значно відрізнятися від попередніх. Рослини також проходять певний етап влаштування, результатом чого може стати зміна кольору їхніх листочків, які стануть світлішими.

Наскільки часто необхідно виконувати підміну?

Процедура підміни середовища води в акваріумі може проводитися з різною частотою, що пов’язано з віком самої місткості для рибок і екосистеми, яка в ній створилася. Виділяють три віки такої аквасистеми:

Якщо акваріум придбано не так давно, і в нього запущено нових рибок, висаджено свіжі рослини, то краще трохи не міняти протягом кількох місяців, дозволивши сформуватися новій екосистемі. Що-небудь змінювати в цьому випадку можна лише в будь-якому випадку, якщо без цього зовсім не можна.

Щойно аквасистема оформилася, може проводитися автопідміна маленької частини води не більше одного разу протягом місяця. Допустимим обсягом вважається 10-20% середовища води, яка заздалегідь має відстоятися. Щоденна процедура вважається небажаною, тому що буде перешкодою стабілізації мікроклімату в акваріумі, однак проведення подібних заходів занадто нечасто також негативно позначиться на здоров’ї рибок і рослин.

Тільки-но минає часовий відрізок у півроку, аквасистема переходить у стадію дорослої, але догляд за нею проводиться так само. У разі коли рослинність і рибки почуваються добре, вода чиста, стінки акваріума не забруднені, то краще не втручатися, і іноді пропускати заходи з підміни рідини.

Якщо ж акваріум уже старий, і екосистема перебуває в стабільному становищі до 2-ох років, то найкраще проводити омолодження, яке полягає в зміні режиму подачі чистої води в акваріум. Ідеальним графіком буде проведення процедур двічі протягом місяця, крім того, невід’ємним стає очищення ґрунту, а часом його вилучення і промивання.

Такі омолоджувальні дії мають тривати близько 2-ох місяців, після цього догляд повертається до колишнього графіка, і оновлена екосистема може працювати рік і більше.

Підготовка води

Застосовувати для акваріума можна лише приготовану спеціально воду. Якщо залити звичайну рідину з-під крана, то це завдасть шкоди рослинам і самим рибкам з огляду на наявність великої кількості повітря і хлору. Вода такої якості буде причиною газової емболії, завдяки якій у крові з’являються повітряні бульбашки, закупорюючи судини, що призводить до повільного відкривання зябрових кришок, і в недалекому майбутньому рибка гине. Ця проблема через те, що формула рідини абсолютно не H2O, а набагато складніша, що погано проявляється на мешканцях акваріума.

Щоб захистити живність в акваріумі від поганих наслідків, необхідно проводити відстоювання води, перед тим як користуватися нею. Завдяки подібним заходам вдасться уникнути перенасичення води киснем і шкідливими хімічними сполуками.

Якщо є бажання застосовувати озерну або річкову воду, то слід нагріти її до 80 градусів, щоб усунути всі небезпечні мікроорганізми. Застосування води після дощу для акваріума вважається неправильним, оскільки в ній є дуже багато домішок, і без якісної фільтрації рідина завдасть тільки шкоди.

Відстоювання води є найбільш ефективним варіантом підготовки матеріалу для наповнення акваріума. Тривалість періоду підготовки рідини залежить від певних факторів:

 • чистоти води в крані;
 • якості води;
 • відсутності або наявності хлорування.

За найприйнятніших умов варто залишити воду відстоюватися на одну добу, а за максимально занедбаного стану — не менше ніж на 15 днів. Всі речовини, які шкідливі, опускаються і осідають на дно, а верхня частина акуратно вливається до рибок.

Ключовим фактором в обробці води для акваріумних рибок вважається показник рівня рН, який повинен підходити до діапазону в 7-8, всі інші значення вважаються згубними.

Детальна інструкція

Щоб власними руками провести заміну води в акваріумі, важливо знати правильну черговість і приготувати все необхідне. Для роботи потрібно мати:

 • підготовлену чисту і м’яку воду домашньої температури;
 • чисту ємність, куди будуть витягуватися рибки або декоративні вироби;
 • ківш для виловлювання рибок;
 • шланг для викачування води з акваріума;
 • скребок для очищення стінок акваріума від бруду.

Система оновлення середовища води у величезному і маленькому акваріумі схожа, відрізняється лише масштаб робіт і частота їх проведення. Якщо ємність велика, то в ній можна довше не міняти воду, тоді як з невеликим акваріумом доведеться це робити 1-2 рази протягом тижня, оновлюючи не більше однієї п’ятої від усього обсягу рідини.

Підмінювати воду в акваріумі необхідно в конкретній послідовності.

 1. Прибрати з акваріума всі компоненти декору та обладнання.
 2. Маленька заміна води може виконуватися разом з рибками, для чого акуратно вичерпується стара рідина, після цього вливається нова.
 3. Якщо є необхідність замінити дуже велику частину води, потрібно виловити рибок і розташувати їх у підготовленій воді в індивідуальній ємності.
 4. Коли непотрібна вода буде вичерпана, стінки акваріума варто якісно промити, щоб прибрати весь бруд і наліт, який засмічує акваріум.
 5. Ґрунт має бути очищений або вимитий від продуктів відходів риб і рослин. Рослини і водорості потрібно прорідити, видалити старі і зрізати наявні, щоб надати акуратного і чудового зовнішнього вигляду.
 6. Компоненти декору вимиваються у воді, яка була злита з акваріума. Це важливо для того, щоб зберегти необхідних мікроорганізмів.
 7. Щойно все буде готово, можна акуратно влити нову воду і запустити в акваріум рибок. Якщо змінювалася основна частина середовища води, то варто дати кілька днів, щоб нормалізувати мікроклімат у новій обстановці, і тільки після цього пускати в неї рибок.

Якщо є необхідність у заміні води, то необхідно робити цю процедуру правильно, підбираючи воду хорошої якості, очищаючи акваріум, а ще вимиваючи всі декоративні вироби, які в ньому знаходяться.

З маленьким виробом менше проблем, і можна впоратися без великих зусиль, якщо порівнювати з габаритними акваріумами, але частота цих процедур буде набагато більшою, що не всім подобається.

Рекомендації

Якщо є бажання мати гарний акваріум з рибками, але часу на регулярний догляд за ним небагато, можна вийти зі становища і посадити незліченну кількість рослин, які стануть природним фільтром і допоможуть зберігати чистоту всередині ємності з рибками, максимально роблячи більшим період від однієї заміни води до іншої. Щоб забезпечити комфортне проживання рибкам, необхідно знати жорсткість води і рівень її кислотності. Самостійно перевірити подібні характеристики досить важко, тому необхідно купити спеціалізований лакмусовий папір, який дасть всі необхідні значення.

Необхідно визначитися з частотою проведення заміни води, щоб не перетримувати рибок у брудній воді, і не травмувати їх занадто частими змінами, адже обидва ці варіанти призведуть до поганих результатів, і популяція рибок може померти.

Не слід покладатися виключно на власну думку і відчуття в процесі догляду за рибками і зміни вологи для них, адже існують гранично зрозумілі правила, які дійсно дають можливість отримати гарний акваріум зі здоровими жителями без великого клопоту і турбот.

Детальніше про те, як замінити воду в акваріумі, дивіться в наступному відео.

close