Бірманські кішки: особливості, вибір і догляд

Бірманські кішки: особливості, вибір і догляд - Ветеринар

Бірманська кішка відома власним люблячим і ласкавим характером. Вона прекрасно ладнає з дітками через власну грайливу і ніжну натуру. Ці красиві, блакитноокі істоти визнані надзвичайно орієнтованими на людину. Їх іноді називають «людськими кішками» за те, що вони швидко знаходять взаєморозуміння з людьми. Такі кішки люблять спілкуватися з власними господарями, тим паче коли їх гладять по красивій, пухнастій і блискучій шерстці.

Походження

Бірманські кішки, які колись вважалися святими, — це дійсно королівська порода. Бірманська священна кішка відома, перш за все, з легенд. Як каже переказ, до монастирів Бірми ці кішки завжди супроводжували ченців. Тварини мали біле хутро і жовті очі.

У первосвященика Мун Ха був кіт на ім’я Сінх. Коли вороги напали на храм, його вбили разом з іншими ченцями. Збожеволілий кіт стрибнув на тіло власного господаря і несподівано змінив власне хутро на набагато темніше. А очі з жовтих перетворилися на сині, і стали подібними до очей богині, якій поклонялися в храмі. Наступного дня всі кішки виглядали як Сінх. Вважали, що богиня допомогла ченцям відбити атаку і врятувати храм.

Це те, що говорить байка. Однак причина утримання кішок у храмі була трохи прозаїчнішою. Їхнім завданням було контролювати гризунів.

Хоча ця байка певною мірою пов’язана із задокументованою історією, основною метою її проголошення було возвеличити цю породу кішок, для їхнього подальшого продажу.

Перша європейська пара бірманських кішок практично прибула з Бірми. Їх відправили в 1919 році на кораблі до Франції. Визнання породи відбулося у Франції 1925 року, де кішку цієї породи вперше було показано на виставці. У 1950-х роках назву «бірманська кішка» було змінено на «свята кішка з Бірми».

Опис

Бірманська кішка — тварина середніх розмірів, з вагою в 3-6 кг (самці дуже більші, ніж самки). Голова має трикутну форму, а лоб злегка опуклий. Очі великі, круглі, синього кольору. Ніс середніх розмірів, злегка увігнутий. Вуха не дуже низько посаджені, дуже маленькі і вкриті пучками шерсті. Хвіст середньої довжини. Кішки кремезні, дещо витягнуті, м’язисті та сильні. Шерсть із мінімальною кількістю підшерстя, напівдовга і шовковиста, гарна на дотик. Розглянемо і деякі інші характеристики

 • Колір . Можуть бути різнокольорові відмітини на голові (частина мордочки, вуха), кінцівках і хвості. Інші частини тіла — кольору яєчної шкаралупи. Характерні білі «рукавички» на передніх лапах і «шпори» на задніх кінцівках — обов’язково симетричні.
 • Активність збалансована, щось усереднене між британською кішкою та сфінксом.
 • Життєву тривалість — від 15 до 18 років.
 • Бувають короткошерсті та довгошерсті види бірманських кішок.

Розведення бірманської породи було зупинено Другою світовою війною війною, а ось 1955 рік приніс збільшення кількості бірманських кішок. У Сполучених Штатах і Європі здебільшого розводили кішок із традиційним забарвленням шерсті. Нові варіанти кольорів були представлені в Англії. Кішки мали шоколадно-рожеві та бузкові відтінки. Пізніші роки принесли додаткові конфігурації фарбування, наприклад кремовий і червоний кольори.

Бірманська кішка — дуже рідкісна порода. Тому отримання бездоганної кішки цього виду із симетричними зоровими ознаками, наприклад як «рукавички» і «шпори», складно. Через характерне фарбування, на яке поширюється найбільше обмеження стандартів породи, розведення бірманської кішки — не найпростіша справа.

Самки є найоптимальнішими матерями і в середньому народжують 2-4 кошенят. Кошенята народжуються повністю білими, і їхнє справжнє забарвлення може проявитися лише через 2 дні, а часом навіть через два тижні.

Початкове дресирування таких тварин просте, адже цей чотириногий друг вирізняється спокійним і доброзичливим характером і винятковим розумом. Кішка почувається досить добре в оточенні більшості людей і тварин, але найбільше їй подобаються представники своєї породи. Це робить розведення набагато дуже легким.

Сучасна бірманська кішка була сформована в рамках племінних програм за участю сіамських і перських видів, а ще європейських короткошерстих представників сімейства котячих. По закінченню певного часу стало відомо, що більшість європейських ліній міцно переплетена між собою, що вплинуло на єдиний вид кішок.

Особливості характеру

Хоча кожному кошеняті властивий власний характер, можна спостерігати багато єдиних рис, відмінних для всіх представників породи. Комунікабельність і прихильність до власника поєднуються із самоконтролем і стриманістю щодо незнайомців. Ці кішки не дуже активні, але й не дуже ледачі. Вони можуть вимагати котячих пестощів, коли їх ігнорують дуже довго. Але виконують це тактовно — м’яким, мелодійним і приємним для людського вуха голосом.

Вони також застосовують цей голос, щоб повідомити господареві все, що вони вважають важливим.

Кошенята швидко вчаться і показують величезну креативність у пошуках нових ігор. Розум і цікавість до світу, який нас оточує, а ще самотність і нудьга призводять до того, що вони охоче приймають компанію інших тварин. Але переважно представників власного виду, з такою ж ніжною і безконфліктною природою. Вони люблять сімейне життя, можуть жити з усіма домочадцями й охоче брати участь у їхній щоденній діяльності.

У сім’ї бірманських кішок можна спостерігати тенденцію до створення «посиденьок», коли кішки сидять у колі й мовчки дивляться один на одного протягом кількох секунд або хвилин, нібито думають. Ніхто з представників інших «рас» не запрошується на подібну зустріч.

Характер бірманської кішки вимальовується, перш за все, у великій доброті до людей і дуже доброзичливій вдачі. Ці кішки розумні та товариські, не будуть безмірно нав’язливими. Вони швидко і надовго прив’язуються до людей, але обирають одного, особливого члена сім’ї. Бірманські кішки точно потребують людей, тому що не переносять самотність.

Вони відчувають себе тільки краще серед великої групи людей, тому чудово підійдуть для родин з кількома дітьми. Плюс до цього, вони терпляче переносять носіння на руках і всі ласки, якими щедро нагороджують їхні малюки. Водночас дитині потрібно пояснити, що кішка — це не іграшка, а жива істота, якій також необхідне власне місце. При грамотній поведінці кішка і дитина можуть стати прекрасними друзями.

Характер бірманського кота можна позначити як суміш спокійного перса з бадьорістю сіамського представника — це скоріше тихий кіт з мелодійним голосом, але дуже допитливий, який потребує розваги.

Ви повинні пред’явити йому багато укриттів, місць для заточування кігтів і спостережних пунктів. Для цього вихованця це так само важливо, як і час, проведений з людиною, і незліченна безліч ласк.

Ці кішки дійсно домашні, і відчувають себе добре навіть у малогабаритній квартирі.

Священних бірманських кішок виділяє прихильність до людини. Вони готові створити глибокий зв’язок із власним опікуном. І в грі, і в їжі ці кішки зберігають неабияку тактовність і бездоганну грацію. Складається враження, що вони знають про власне містичне походження від прадідів. Бірманський кіт надзвичайно ввічливий і спокійний, але він зобов’язаний бути не тільки домашнім талісманом, а насамперед членом сім’ї. Він бере участь у вашому житті. І постійно, коли вам це необхідно, він опиняється поруч із вами.

Бірман дозріває раніше, ніж більшість довгошерстих кішок. Представники чоловічої статі цієї породи прославилися власним характером, а самки є відмінними матерями. Святі бірманські кішки відрізняються активністю і фізичним здоров’ям. Водночас досить стресостійкі. У них сильний характер.

Деякі фахівці кажуть, що бірма — це абсолютно тихий кіт. Насправді, бірманець — це базіка, і кожна його потреба, незадоволеність, радість або навіть похід до туалету коментується великим спектром звуків — від ніжного бурчання до гучного муркотіння або наполегливого нявкання.

Види забарвлень

Бірманська порода завдячує власною появою схрещуванню сіамських і перських кішок, яке почалося у Франції в 1920-х роках, тому не дивує, що їхній характер і зовнішній вигляд виділяються від решти кішок.

Бірманське фарбування належить до дуже суворих, але не єдиних норм породи. Зрештою, не будь-яка кішка з білими лапами і довгим хутром — бірманська. Хвіст у кішок цієї породи дуже пишний і пухнастий. Їхні сапфірово-сині, круглі очі особливо помітні. Хутро напівдовге і шовковисте на дотик. Але, на відміну від персів, у них мало підшерстя.

Напівдовге хутро переважно біле. Темний колір вимальовується виключно на обличчі, вухах, лапах і хвості. Це позначення називається «точка». Через генетичні умови будь-яке можливе фарбування може проявитися як «точковий колір». Найпопулярніші кольори таких тварин ще можуть включати чорний, рудий та їхні відтінки.

Райдужна палітра колірних різновидів цієї породи, безумовно, задовольнить навіть дуже суворих людей. Якщо спочатку свята бірманська кішка здебільшого була біла, то тепер ми можемо підбирати з двадцяти 2-ух офіційно визнаних видів (і декількох експериментальних новинок). Зрозуміло, всі кошенята народжуються світлого кольору, але за кілька днів життя починають змінюватися. Спочатку стають темними вуха, ніс і хвіст. Потім зміна кольору потроху поширюється на верхні частини лап і на мордочку, створюючи конкретну маску.

Процес зміни кольору закінчується на третьому році життя тварини.

Основні варіанти кольорів:

 • забарвлення бежеве або кремове з плямами відтінку шоколаду;
 • фон кольору айворі з темними цятками;
 • блакитнувата шерстка з білим відливом і блакитні відмітини;
 • біле тло з плямами лілового забарвлення.

Крім того, кошенята можуть також мати колір черепахового панцира. Дуже цікаво виглядають тональності сіро-блакитного укупі з абрикосовим, комбінування сірого і бузкового, шоколад і легка рижина.

Вченими було досліджено причину знебарвлення хутра у бірманських кішок. За це відповідальна мутація, яка призводить до ослаблення функції тирозинази — ферменту, що бере участь у виробленні меланіну, що викликає вибірковий альбінізм. Білі лапи (інакше кажучи шпори), характерні для цієї породи, також були пояснені в 2009 році генетичними змінами.

Як підібрати?

Перед тим як приступити до вибору кошеняти, необхідно чітко визначитися з його статтю. Коти-бірманці бувають доволі грайливими, ласкавими, креативними та пухнастими. Мінус — вони дуже гучні, коли хочуть злучитися, і мітять територію виділеннями з характерним запахом. Якщо ви не запланували розводити котів, то прекрасним виходом стане кастрація.

Кішки більш незалежні та мудрі, стримано грайливі. Недоліком вважається неадекватність поведінки в періоді тічки. Якщо самку кілька років не спаровувати з котом, з’являються порушення її здоров’я. Більшості проблем також вдасться уникнути шляхом стерилізації.

Ціни на кошенят цієї породи змінюються від 10 до 50 тис. рублів. Буває, що кошенят продають істотно дешевше. Звичайно, документи і гарантії в цьому варіанті не надаються. І тут можна потрапити в руки шахрая, який може видати пухнасту дитину, що має сіамське забарвлення, за дорогого священного бірманця. Не дайте себе обдурити рекламою «Бірманські кішки без родоводу, недорогий розпродаж».

Досить часто вам можуть підсунути лише схожу на бірманця особину. Тому врахуйте ознаки істинної породи священної бірманської кішки, вищеописані.

Ви теж повинні подумати про обмеження за часом. Бірманця практично легко утримувати, проте важливо постійно проводити з ним час. Це добре для благополуччя тварини і прекрасно зміцнює ваш зв’язок. Кішка теж потребуватиме стимуляції в той час, коли вас не буде вдома. Ви можете розглянути можливість взяти 2-ох кішок, якщо вони проводять багато часу без вас. Завдяки цьому кошенята будуть розумово і фізично активні, разом бавитимуться, лазитимуть, обійматимуться тощо.

Крім того, пам’ятайте, що найкраще взяти кішок від професійних заводчиків, які, працюючи із зареєстрованими розплідниками, обіцяють породисте походження власних кішок. Тварини від відомих заводчиків перевіряються на генетичні захворювання. Професіонали раді будуть обговорити ваш вибір і Вам допомогти вирішити, яка порода буде найкращою. Ви можете відвідати і побачити кішок, перш ніж забрати їх додому.

Якщо у вас немає можливості придбати кішку з сертифікованого розплідника, то ретельно оглядайте тварину перед покупкою. Здорове бірманське кошеня має бути активним, грайливим, з ясними очима, чистими вухами і блискучою насиченою шерстю. При знаходженні виділень з очей або вух потрібно відмовитися від цієї особини. Також потрібно поцікавитися у господаря про наявність ветеринарного паспорта та щеплень. Уточніть, чим харчувалася дитина, щоб удома не було проблем зі шлунком.

Як назвати?

У пошуку імені для нового члена сім’ї ми враховуємо дуже різноманітні критерії. Одні аналізують зовнішні особливості тварини. Інші черпають натхнення в улюблених фільмах і книгах. Треті вибирають ім’я ненавмисно. Але практично ніхто не замислюється про вподобання самої кішки.

Як вважають професіонали, не для кожної кішки однаково приємно звучить «гарне» ім’я. Одні слова звучать у котячих вухах набагато краще, ніж інші. Згідно з цією теорією, якщо ми хочемо, щоб наша тварина відповідала на команду без якихось неприємностей, ми повинні враховувати кілька ключових факторів під час вибору.

Те, що нам здається красивим і оригінальним, необов’язково працює у звичайному житті. Якщо ваша кішка, не звертаючи уваги на неодноразові повторення, здається «глухою» при звуці власного імені, це не завжди означає, що вона навмисно ігнорує вас. Дійсно можливо, що це слово не звучить досить ясно в її вухах, щоб змусити реагувати.

Котячі вуха зосереджені на захопленні високих звуків. Вони чують їх набагато краще, ніж низькі тони, бо більшість жертв кішок — птахи та гризуни. А останні спілкуються на високих частотах, які ми, люди, часто не чуємо. Це означає, що ім’я, яке закінчується низьким тоном (наприклад, Lancelot), буде сприйматися кішкою набагато менше, ніж звук, який містить дуже високі частоти (наприклад, Pixie). І це ще не все. Котячі вуха також сприйнятливі до шипіння і шелесту.

Такі імена, як Пушок, мають більш яскраву реакцію тварини, окрім, зрозуміло, ситуацій, у яких кішка просто не хоче відповідати на поклик.

Плюс до всього, фахівці припускають, що кішкам легше вивчити довші імена, які мають 3-4 склади. Можна враховувати й інші фактори, що підказують вдалі імена.

 • Залежно від поведінки. Ніжну кішку можна назвати Ласкою або Мурликою, а любительку спати — Сонею.
 • Від забарвлення. Залежно від нього, кішки можуть називатися Димком, Сніжком, Персиком.
 • Від того, яку професію чи хобі має господар. Програміст може називати вихованця Мишкою або Клавою. Любитель тенісу — Ракетою або М’ячиком.
 • За персонажами фільмів або мультиплікаційних фільмів кішок можна назвати Луною, Налою, Багірою, Матильдою.

Популярні імена для дівчаток:

 • Муся;
 • Ася;
 • Багіра;
 • Бірма;
 • Соня;
 • Буся;
 • Нюша;
 • Сімка;
 • Джессі;
 • Єва;
 • Димка;
 • Масяня;
 • Клео;
 • Адель;
 • Роксі;
 • Афіна;
 • Марта;
 • Альфа;
 • Майя;
 • Шеррі;
 • Фенечка;
 • Лінда.

Хлопчиків:

 • Кузя;
 • Барсик;
 • Персик;
 • Алекс;
 • Лакі;
 • Тихон;
 • Фелікс;
 • Бакс;
 • Зевс;
 • Димок;
 • Тимон;
 • Том;
 • Сімба;
 • Маркіз;
 • Саймон;
 • Кокос;
 • Гарфілд;
 • Тайсон;
 • Оскар;
 • Марс;
 • Локі;
 • Каспер;
 • Альф;
 • Айс;
 • Цезар;
 • Семен;
 • Леон;
 • Марсель;
 • Кай;
 • Афоня;
 • Річард;
 • Ватсон;
 • Джекі;
 • Ріккі.

Зміст

Бірманський кіт — це красива, аристократична тварина з прекрасною шерстю і оригінальними очима, що вважається справжньою рідкістю серед котячих порід. Це досить невибаглива кішка з точки зору турботи, з ніжним і мирним характером. Але не забувайте, що через мале підшерстя низькі температури для цих тварин некомфортні — це звичайна домашня кішка. Не забудьте також, що бірманські кішки сильно страждають від самотності. Вони можуть дуже засмутитися від самотнього проживання в порожній квартирі.

Тому обов’язково подумайте кілька разів, перед тим як вибрати цю породу.

Харчування

У раціоні бірманських кішок найбільш вирішальним моментом вважається годування вологою їжею, хоча кішки менш вимогливі до їжі. Потрібно забезпечити їх їжею з належною кількістю поживних речовин, щоб підтримувати організм у гідному стані. Щоб котяча шерсть була доглянутою, доводиться задіювати вітаміни, які живлять шкіру і, виходячи з цього, забезпечують здорове, красиве і блискуче хутро.

Дослідження науки підтвердили, що кішки віддають перевагу корму, який відповідає їхній незвичайній їжі — гризунам. Середня «жертва» кішки зазвичай складається з 50-60% білка, 20-30% жиру і 5-8% вуглеводів. Тому не дивує, що м’ясо має бути на першому місці в списку кормових компонентів. Законодавчі положення вимагають розміщення списку компонентів на пакувальних етикетках і сортування їх відповідно до кількості в продукті. Тому можна орієнтуватися за етикеткою.

Бірманці віддають перевагу смачній їжі. Для них якість їжі важливіша за кількість. Перевагою для таких котів вважається отримання справжньої м’ясної їжі. Вони з радістю споживають курку, індичку або яловичину. Деякі кішки люблять рибу. Небажано давати їм жирне м’ясо та їжу з вмістом солі. Така їжа може негативно вплинути на нирки та печінку.

Давати бірманській кішці їжу «зі столу» протипоказано. Також у її раціоні не повинно бути гострої та копченої їжі. Можна змішувати справжню їжу з якісним кормом. Недорогі корми можуть завдати шкоди функціонуванню кишково-шлункового тракту.

У меню кошенят можна включити трохи нежирного курячого або яловичого фаршу і кисломолочних продуктів. Малюкам дають їжу 4-5 разів на день. Порції — не більше 150 г. Літнім особинам їжу дають 2 рази на день, у кількості не більше 250 г.

Загалом у бірманської кішки немає спеціальних вимог до харчування. Як і решта котячих, вона повинна забезпечуватися збалансованою дієтою, адаптованою до потреб тварини. Варто також давати їм препарати для полегшення травлення.

Гігієна

Що стосується гігієни улюбленця, то тут необхідно розглянути кілька ключових моментів.

 • Бірманська кішка невимоглива і легка в догляді. Священні бірманці вимагають постійного причісування, щоб у волоссі не з’являлися пучки. Купання також бажане. Довге хутро з мінімальною кількістю підшерстя не має сильної тенденції заплутуватися. Просто чистіть його металевим скребком один або 2 рази протягом тижня. Однак у період інтенсивної линьки часте вичісування мертвого волосся, безумовно, спростить життя як кішці, так і власнику, зменшивши кількість шерсті, що залишилася на килимі.
 • Забруднення очей або вух прибирається якщо знадобиться (що буває рідко). Досить важливо чистити очі, оскільки, як і в перських кішок, у бірманців короткі слізні протоки.
 • Приділяйте багато уваги догляду за порожниною рота, особливо у літніх кішок, які, в основному, мають камінь на зубах. Спеціальна їстівна зубна паста працює найкраще, оскільки не вимагає застосування щітки, яка не дуже подобається кішкам.
 • Не забудьте також іноді стригти кігті.

Можливі хвороби

Здоров’я бірманських кішок не повинно доставляти безліч проблем. Велика кількість з них проживають у доброму здоров’ї протягом багатьох років. Бірманська кішка вважається здоровим і стійким представником таких тварин, що живуть вдома. Найкраща профілактика захворювань — це адекватне здорове харчування. Основою має бути справжня дієта — вологий м’ясний корм з багатим вмістом білків, жирів і вуглеводів.

Дієта, адаптована до потреб породи, дуже допомагає кішці підтримувати гарне здоров’я і фізичну форму.

На превеликий жаль, збалансоване харчування не завжди може не допустити деякі захворювання.

 • Очні захворювання. Хвороби бірманських кішок часто зачіпають їхні очі. Запалення і схильність до косоокості — звичайне явище.
 • Кіста. Інша загроза — кісти, які у бірманських кішок зазвичай зустрічаються в яєчниках і яєчках, рідше — навколо голови.
 • Неврологічні захворювання. Одним із них вважається губчаста дегенерація. Викликає порушення координації, і навіть параліч.
 • Пухлини. Виникнення доброякісної пухлини на рогівці — дермоїд рогівки. Пухлина операбельна.
 • Гіпометилювання. Частим захворюванням у цій породі вважається гіпометилювання. Для зниження поширеності цього захворювання потрібно заважати злучці хворих тварин. Міжклітинний зв’язок порушується пошкодженим геном, що призводить до важких нападів. Симптоми цього захворювання у бірманської кішки з’являються вже на 3 тижні її життя. До них можна віднести рухові розлади і тимчасовий тремор. Хвороба може призвести до втрати слуху або скорочення очікуваної тривалості життя.

Хоча в більшості випадків такі симптоми можуть після закінчення певного часу зникнути.

 • Генетичні захворювання. вважаються найчастішими причинами кардіоміопатії. Дослідження британських учених у 2017 році показали, що кардіоміопатія вражає близько 10% бірманських кішок. Найпопулярнішою вважається гіпертрофічна кардіоміопатія, на яку страждає майже 7% цієї породи.

Виникнення генетичних хвороб нагадує нам, наскільки важливим є селекційний добір і вдумливе спаровування тварин. Заводчики, які дбають про благополуччя власних тварин, вкладають кошти в додаткові генетичні тести і не соромляться викреслювати хворих особин із розведення. Для майбутнього власника це означає одне — довіряти достатньо лише професійним заводчикам, які можуть пред’явити повну медичну документацію на тварину та результати будь-яких допустимих генетичних тестів.

Люди, які прагнуть зробити більше розведення і прибутку, вкладають кошти в дуже якісні корми, необхідні дослідження і гарне утримання власних тварин. Вони також дбають про тривалість періоду, за який кошенята повинні залишатися разом із власною матір’ю. Цей час дуже важливий для нормального розвитку, фізичного та психічного здоров’я кошеняти, адже воно вивчає все, що важливо для тривалого та збалансованого життя.

Відгуки господарів

Більшість відгуків про бірманських кішок позитивні. Розглянемо, що конкретно відзначають господарі на форумах.

 • Екзотична бірманська священна красуня з чудовим хутром буде гордістю будь-якого будинку. Також, вона слухняний і вірний друг.
 • Кошеня, привчене з молодого віку до гри з дітьми, буде доброзичливим і добрим до них. Тварині подобається, коли члени родини схильні оточувати її ніжністю і присвячувати їй свій час.
 • Бірманська кішка, завдяки властивій їй м’якості, буде прекрасним компаньйоном для дітей.
 • Бірманські кішки вкрай прив’язані до власного господаря, і кожне розставання для них особливо болісне. Майте це на увазі під час планування більш довгої поїздки. Тварині необхідний систематичний контакт із людиною. Тому ця порода не підійде для людей, які проводять значну частину дня поза домом.
 • Іноді вони з побоюванням ставляться до незнайомців, але добре співіснують з іншими кішками.
 • Варто вибрати на користь цієї кішки також завдяки тому, що вона має міцне здоров’я. Хвороби рідко трапляються, хоча, зрозуміло, бувають. Тому для отримання кошеняти найкраще підібрати спеціалізований розплідник, де розводять чистокровних, перевірених і здорових бірманських кішок.

Якщо судити з відгуків, то одним мінусом таких кішок вважається наявність досить довгої шерсті. Однак ця проблема легко вирішується за допомогою періодичного вичісування.

close