Кишечник у кішки

Серед самих різних хвороб у кішок, перші місця займають проблеми з травним трактом. Запальні процеси в шлунку і кишечнику з’являються при самих різних травмах і негативних впливах бактеріальних і вірусних мікроорганізмів. Процес запалення гострого характеру, що переходить при несвоєчасно наданому лікуванні в затяжну форму, призводить до заміни звичайних тканинних структур стінок кишечника фіброзною тканиною.

Завдання власника-вчасно помітити зміни в стані тварини і звернутися за спеціальною допомогою. Виявивши точну причину запалення ветеринар призначить відповідну терапію, що дасть можливість уникнути значних складнощів.

Особливості функціонування

Кишечник у кішки, як і більшості ссавців, ділиться на тонкий і товстий відділи. Вони зі свого боку також мають розділи і назви. Тонкий кишечник ділиться на дванадцятипалу, худу і клубову кишки.

Анатомічно кишковий відділ схожий на трубку, звужену і утворює пристойну кількість петель. Вся довжина кишечника кішки становить близько 2 метрів, більшу половину якої, займає тонкий відділ. Відділи тонкого кишечника мають бархатистість, завдяки нестандартному ворсинчатому епітелію. У тонкому кишечнику є слизова оболонка і підслизовий шар, а ще м’язова і серозна оболонка.

Даний відділ кишечника відповідає за процес перетравлення харчової грудки при впливі ферментативних речовин, що продукуються підшлунковою залозою і печінкою. Крім цього, в тонких відділах кишкового тракту відбувається абсорбція в системний кровотік і лімфатичну систему розщеплених продуктів і знезараження речовин, що проникають в організм.

Є також основна функція в тонкому кишечнику-ендокринна. Вона полягає в тому, що нестандартні ендокриноцити в кишечнику продукують кілька речовин, наприклад як мотілін, гастрин, панкреозімін, секретин.

Іншою частиною кишкового тракту вважається товстий відділ. Він також умовно ділиться на 3 кишки (сліпу, ободову і пряму). Завершується товстий відділ кишечника-анальним отвором. Товстий кишечник має характерні функціями і особливостями.

Так, товстий відділ кишечника у кішок з анатомічної точки зору, короткий, не має особливої рухливості і відрізняється наявністю сліпої кишки (нестандартного виросту). В цей відділ кишкового тракту надходять частинки їжі, не переварені в тонкому відділі. Вони схильні до впливів населяє дану частину кишечника, мікрофлори.

Слизова оболонка по будівлі відрізняється від тієї, яка розміщується в тонкому відділі. Вона не має ворсинок, але через стінки товстого відділу кишечника можливе виділення сечовини, сечової кислоти і солей металів. Процеси запального характеру в області кишечника у кішок є цілий клас ідіопатичних змін.

Головною причиною в більшості випадків вважають дуже високу реакцію організму тварини на присутність нестандартних антигенів. Це можуть бути патогенні мікроорганізми, частинки їжі, паразитарні захворювання або аутоімунні процеси.

Ознаки порушень

Дуже висока чутливість вимальовується при первинних змінах генетичного плану. Вторинні запальні процеси в кишечнику з’являються на тлі впливу патогенної мікрофлори, вірусних або грибкових інфекцій, при інвазіях паразитами або при змінах в процесах обмінного характеру.

На тлі дуже високої чутливості збільшується загальна прохідність слизової оболонки, проникають антигени з слизової оболонки кишечника, розвивається процес запалення. Обов’язково потрібно згадати, що запальна реакція в кишечнику у кішки може розвинутися як у будь-якої породи кішки, так і в різному віці.

Основна ознака порушення в роботі кишечника-різка зміна маси тіла вихованця, виверження шлункового вмісту і порушення акту дефекації (профузний пронос). Різке зменшення маси тіла кішки розвивається на тлі порушень функцій абсорбції і при відсутності апетиту.

Необхідно відзначити, що виверження шлункового вмісту може носити тимчасовий характер, виявляючись на перших етапах запалення, потім зникаючи і виявляючись знову через пару тижнів після початку патології. Не завжди блювотні позиви комбінують з прийомом корму, а в блювотних масах перебувати їжа.

Запалення в тонкому відділі кишечника супроводжується виділенням пінистої рідини, жовчі, кров’яних згустків. При акті дефекації виділяється кров і слиз, що говорить про дрібних кровотечах на слизовій стінці кишечника.

Ознаки запалення в кишечнику здатні знижуватися і підвищуватися. Все це залежить від стадії ураження і тяжкості перебігу патології. При здійсненні пальпації, відзначається ущільнення в області кишечника, збільшення регіонарних лімфовузлів.

Поразка тонкого відділу кишечника супроводжується діареєю. Хронічний тип процесу запалення призводить до зменшення загальної маси тіла, порушень в шерстному покриві (шерсть стає тонкою, тьмяною і ламкою). При запаленнях в товстому відділі кишечника під час спорожнення кишечника спостерігаються слиз і кров в калових масах. Дуже часто проблеми з товстим відділом кишечника відрізняються запорами.

Інфекційна природа запалення в кишечнику супроводжується підвищеннями показників температури тіла, млявістю вихованця, запаленнями в респіраторному тракті, виділеннями з носових ходів і кашлем. Злоякісні нові утворення в кишечнику супроводжуються млявістю, апатією тварини, виверженням шлункового вмісту, занепокоєнням кішки і відмовою від прийому їжі.

Основні захворювання

Захворювання кишечника у кішок у ветеринарній медицині поділяють на інфекційні та неінфекційні.

До інфекційних захворювань відносяться коліти, коранавірози, гастрити. Неінфекційна природа хвороб, що провокує порушення у функціонуванні кишечника, викликана хронічними запорами (на тлі неправильного харчування), злоякісними новоутвореннями, синдром мальабсорбції, виразковими ураженнями.

Основними захворюваннями, що вражають кишковий тракт кішок, вважаються:

 1. Процес запалення в товстому відділі кишечника . При порушеннях в роботі товстого кишечника через паразитів у кішки, атонії або при дисбактеріозах, розвиваються розлади стільця (пронос). Запалення в товстому кишечнику (коліти) призводять до виникнення проблем з дефекацією, слизових і кров’яним домішкам в калових масах. Часто фекалій більше норми, вони не сформовані, є пристойну кількість води. Нечасто при дисбактеріозі кишечника у кішок зустрічається виверження шлункового вмісту і зменшення маси тіла. . Це одна з часто діагностованих патологій серед кішок, яка пов’язана з порушенням кількості рідини в раціоні. Запори прекрасно піддаються корекції і усуваються. Однак при значних порушеннях в запущених випадках, запор буде причиною великих пошкоджень кишечника. При обстипации (запорах системного типу), лікування повинно бути довгим. Пов’язані запори з різними патологіями, наприклад як непрохідність кишечника, звуження просвіту, нейром’язові проблеми. В основному, основою запору ставати непрохідність товстого відділу кишечника (ознака скупчення вовни — тріхобезоаров). Вони перемішуються з каловими масами і призводять до закупорки. У певних кішок при довгих запорах розвивається мегаколон, що відрізняється ослабленням м’язових волокон кишечника. Виникнення мегаколона дуже часто пов’язано з порушенням іннервації кишечника в ободової частини. При запорах тварина мучиться під час походу в туалет, кал відрізняється твердістю і сухістю. Кішка може страждати апатичністю, а ще можливий розвиток нудоти і блювоти при непрохідності кишечника.
 2. Ентерит вірусного походження. Дуже часто в клінічній практиці ветеринарних лікарів діагностується коронавірусний ентерит у кішок, собою являє висококонтагіозне захворювання, викликане вірусом котячого перитоніту. Вірусний ентерит у кішок провокує сильний процес запалення в кишечнику, але нечасто завершується смертельним результатом. Інфікування відбувається аліментарним шляхом через заражені фекалії від інфікованих тварин. Дуже часто уражаються кошенята в розплідниках віку 6-12 тижнів. Невеликі кошенята можуть страждати від нудоти, блювоти і на цьому тлі розвивається зневоднення організму. При несвоєчасному лікуванні, кошеня може померти. Дорослі кішки, захворівши коронавірусним, ентеритом без праці переносять інфекцію, але залишаються довгий час вірусоносіями. Смертельний результат можливий при мутації коронавирусного ентериту в інфекційний перитоніт.
 3. Злоякісне новоутворення в кишечнику . Рак кишечника діагностується досить нечасто серед інших онкологій і вражає дуже часто старих тварин. Причин розвитку патологічного стану багато, і одна з них – довгий хронічне запалення кишечника у кішки ідіопатичного характеру. Іншою основою ставати вірус лейкемії кішок. Виявлені пухлини у кішок, частіше є злоякісними, швидко ростуть і метастазують в інші органи. Залежно від розмірів і місця розташування пухлинного процесу, симптоматика захворювання має власні специфіки. У більшості випадків спостерігаються кишкові розлади (профузний пронос з домішками слизу і крові), відчуття болю в порожнині живота, раптова відмова від їжі і втрата ваги. На тлі раку кишечника у кішки можуть з’являтися збільшення живота, інфекції в порожнині живота, запори і проблеми з дефекацією. Кровотечі при ураженнях слизової оболонки кишечника призводять до розвитку анемії у кішок.
 4. Кишкова непрохідність. Затримка харчового кома при проходженні через кишечник може розвинутися при пухлинних процесах, застрявання чужих предметів і утворенні аномальні епітеліальні освіти на стінках кишечника. Основою кишкової непрохідності може стати дуже велике розростання тканинних структур шлунка або параліч кишечника в результаті механічної травми і защемлення закінчень нервів. Розрізняють повну і часткову непрохідність. Застрягле чужорідне тіло в шлунку або кишечнику у кішки, провокує непрохідність харчової грудки. Основою непрохідності можуть бути застряглі нитки, голки для шиття, защемлення частин кишечника при грижі. Непрохідність кишечника супроводжується появою млявості у тварини, апатією, відмовою від їжі і води. У більшості випадків відзначається поява нудоти і блювоти, рідше зустрічається пронос. Тварині складно ковтати, з’являються відчуття болю в порожнині живота, підвищуються показники температури тіла.
 5. Виразки кишечника . Поява на поверхні всередині кишкової стінки виразок, дуже часто спровоковано надмірною секрецією шлункового соку, що проникає через сфінктер в дванадцятипалу кишку. Також серед причин утворення виразкової хвороби кишечника значиться прийом медикаментозних засобів, пухлинні процеси, дуже висока активність ферментів, які відповідають за процес травлення. Початкові етапи розвитку виразки кишечника протікають без вираженої симптоматики. З появою патологічного стану з’являється дискомфортний відчуття в області живота при пальпації, прийомі їжі або вгамування спраги. Вірогідна поява виверження шлункового вмісту з домішками крові, розвиток анемії. На тлі патологій нирок, розвиток виразки кишечника супроводжується характерними симптомами недостатності ниркових структур.
 6. Запалення кишечника у кішок . Ідіопатичні запалення відносяться до захворювань травного тракту, симптоми яких досить стійкі, а ось Базова причина початку патології не встановлена. Процеси запального характеру вражають всіх кішок, незалежно від породи, але відзначено, що породисті тварини страждають від ідіопатичних запалень частіше. Визначати ідіопатичне запалення в кишковому тракті не завжди можливо, через схожість ознак з іншими захворюваннями системи травлення. При цьому виді патологічного стану кишечника тварини, як правило спостерігаються блювотні позиви, розлад шлунку, зниження апетиту і різке зменшення маси тіла.
 7. Синдром мальабсорбції . Патологічний стан, що супроводжується порушенням в процесі всмоктування корисних нутрієнтів травним трактом з надходить в організм їжі. Синдром мальабсорбції розвивається на тлі порушень в засвоєнні і перетравленні їжі на тлі нестачі ферментативних травних речовин (запалення підшлункової залози), потовщенні стінки тонкого кишечника, запалення і виразки на слизовій оболонці травного тракту. Симптоматика захворювання відрізняється довгими розладами стільця (проноси), різка втрата ваги, збільшення апетиту або ж його зниження. Вага у кішки може зменшаться різко навіть при хорошому апетиті. На тлі довгих проносів у тварини розвивається зневоднення, залізодефіцитна анемія, потовщення петель кишечника і збільшення в обсязі регіонарних лімфовузлів, а ще лімфатичних вузлів, розміщених на брижі.
 8. Атонія кишечника. Розвиток атонії кишечника у кішки може бути спровоковано порушеннями в процесі годування. Так, отримуючи виключно грубі корми і в разі дефіциту клітковини, перистальтика кишечника слабшає, приходить зниження тонусу гладкої мускулатури кишкового тракту. У частоті клінічних випадків атонія кишечника діагностується у літніх кішок. У тварини при розвитку атонії кишечника спостерігаються ознаки кишкової непрохідності, з’являється блювота, і відразу ж після цього вихованець просить їсти. Акт дефекації порушується, але ознак запору немає, просто відсутня стілець, без позивів. Іноді з ректального отвору виділяється каламутна слиз з відразливим запахом. Черевна стінка у кішки обвисає, ставати інтенсивної, а при здійсненні пальпації тварина відчуває біль.
 9. Гіперплазія кишечника. Патологічний процес, що з’являється при дуже високій виробленні тканинними структурами кишечника лімфоїдних клітин. Супроводжується гіперплазія розростанням тканини в області слизової і підслизової оболонки. Гіперплазія може вражати весь кишковий тракт тварини, але частіше страждає власне тонкий відділ через контактування з патогенною бактеріальною і грибковою мікрофлорою, вірусними і аутоімунними агентами. У кішки з гіперплазією кишечника з’являється байдужість і слабкість, спостерігаються гарячкові стану і можливі болі в області черевної стінки. Розлад шлунку супроводжується кров’яними і слизовими виділеннями, газами в кишечнику (метеоризм), зменшенням ваги і втратою апетиту.

Діагностика

Постановка точного діагнозу повинна проводитися виключно в умовах ветеринарної клініки кваліфікованим лікарем. Обов’язковий пункт діагностики-збір анамнезу тварини, наявність хронічних хвороб, частота і тривалість симптоматики. При конкретних патологіях методом пальпації встановлюються потовщення стінок.

Точний діагноз ставиться на підставі лабораторних та інструментальних досліджень. Діагностика в себе включає:

 • загальний аналіз сечі;
 • загальний аналіз крові;
 • хімічний аналіз крові;
 • рентгенографічне дослідження;
 • діагностика за допомогою ультразвуку;
 • біопсія.

За результатами лабораторних аналізів виявляють залізодефіцитну анемію, дуже високий вміст лейкоцитів і еозинофілів, збільшення рівня білка і ферментів печінкових структур. діагностика за допомогою ультразвуку і рентгенографія потрібні при підозрі на непрохідність кишечника в результаті попадання чужого тіла або ж при пухлинних процесах.

Найбільш точним діагностичним методом вважається біопсія. Взяття проб матеріалу відбувається при ендоскопії (спеціалізований прилад вставляють в просвіт кишечника) або ж при діагностичній лапаротомії. Біопсія потрібна для визначення кількості клітин запалення і діагностування їх місця розташування.

Проводяться також лабораторні аналізи мас калу на присутність простих, бактеріальні посіви для виявлення патогенної мікрофлори, серологічні дослідження дозволяють виявити вірус лейкемії кішок або захворювання печінкових структур вірусного походження.

Лікування

Терапія патологічних процесів в кишково тракті базується на правильному підході з використанням самих різних методик. Основа лікування-дієта і медикаментозні засоби. Вибір корму для кішки при запаленнях травної сістемивключает в себе застосування спеціалізованих продуктів, що не викликають алергічну реакцію. Важливо щоб харчування тварини було збагачене протеїнами і вуглеводами.

При діагностованих патологіях в товстому відділі кишечника, рекомендується давати кішці додаткову кількість клітковини, що дасть можливість налагодити перистальтику. Рекомендується введення висівок. При ураженнях тонких відділів кишечника, бажано зменшити кількість клітковини і клейковини, виключивши з раціону харчування кішки овес, жито і ячмінь.

Важливе значення в складанні спеціальної дієти при патологіях кишечника мають жирні кислоти. Додавання в раціон поліненасичених жирних кислот Омега-3 і Омега-6, добре впливає на стан здоров’я, даючи можливість зменшити процес запалення.

Консервативне лікування хвороб кишкового тракту залежить від ступеня і виду пошкодження. Так, при знаходженні стороннього предмета в кишечнику, призначаються лікарські засоби, які дозволяють прискорити процес виходу чужого тіла.

Закупорка кишечника, викликана чужим предметом в травному тракті, в більшості випадків вимагає термінового своєчасного втручання. Лікування хірургічним шляхом потрібно і при спайках в кишечнику, а ще при новоутвореннях злоякісного або доброякісного характеру.

Медикаментозне лікування в себе включає прийом лікарських засобів, що знімають запалення. Призначаються препарати, що пригнічують іммуннітет в комплексі з кортикостероїдними речовинами. Застосування азатіоприну і циклофосфаміду передбачає постійний контроль за станом організму кішки і здачу потрібних аналізів.

Симптоматичне лікування процесів запалення в кишечнику в себе включає застосування протидіарейних засобів (Лоперамід, Ломотіл) і ліків, що ліквідують спазми в кишечнику. Патології в товстих відділах кишечника (зокрема дисбактеріоз), лікуються із застосуванням пробіотиків, що відновлюють порушену мікрофлору кишечника.

Терапія хвороб кишкового тракту-довгий процес, який вимагає від власника неухильних дотримань всіх приписів ветеринара і дієти. Потрібно систематично проводити контроль за станом тварини, відзначаючи будь-які зміни. Необхідно не забувати, що більшість патологій пов’язаних з кишечником у кішок, мають хронічний характер, тому не виключено загострення захворювання.

Профілактика

Заходи попередження хвороб кишечника зводяться до деяких правил. Володар кішки повинен ретельно стежити за якістю харчування власного вихованця, не допускати попадання чужих предметів в травний тракт. Дуже важливо стежити за маленькими кошенятами, завдяки власній природній цікавості, які пробують все на зуб.

Частими пацієнтами ветеринарних клінік стають кішки в передноворічний і після новорічний період. Кошенята, та й дорослі коти, можуть ковтати іграшки на ялинку і дощик.

В якості попередження утворення тріхобезоаров, потрібно систематично давати власному вихованцеві пасту для виведення вовни. Потрібно пам’ятати і про постійні протипаразитарних обробках. Вчасно виявити можливу патологію дозволяють діагностичні проф. огляди у ветеринарного фахівця кожні пів року.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

close