Менінгіт у кішки

Мозок домашніх кішок і собак, також як і у людини, покритий нестандартними мембранами, іменованими оболонками. При запальних процесах в таких оболонках, розвивається менінгіт.

Як і для людини, менінгіт становить небезпеку для кішок, будучи захворюванням, що загрожує життю. Дуже часто менінгіт розвивається швидко, приводячи до серйозних ускладнень в нервовій регуляції і смертельного результату.

У ветеринарній практиці відокремлений менінгіт діагностується нечасто. В основному, запалення мозкових оболонок супроводжено пошкодженням самого мозку, що провокує менінгоенцефаліт.

Буває і так, що деструктивні запальні процеси поширюються не тільки на центральний головний мозок, але і охоплюють частини, що знаходяться в спинномозковому каналі. Аналогічна патологія іменується менингомиелитом.

Менінгіт у ссавців з’являється частіше як вторинна хвороба, на тлі первинного інфікування органів знаходяться всередині. З потоком крові патогени поширюються по організму, проникаючи в головний мозок і провокують запальні процеси. На тлі патології циркуляція цереброспинальной рідини (виконує захисну функцію і харчування) порушується. Проблеми з нормальною циркуляцією цереброспінальної рідини провокують розвиток судомних явищ, паралічів і парезів, що в результаті ставати основою смертельного результату.

Причини менінгіту у кішок

Причин розвитку запалення оболонок мозку, багато, але найчастішим аргументом, що провокує розвиток патології, ставати патогенна бактеріальна мікрофлора, що поширилася на область головного і спинного мозку. Спровокувати менінгоенцефаліт можуть інфекції, що вразили спочатку вушний канал, респіраторний тракт або ж орган зору.

Повного одужання при діагностованому менінгіті чекати не варто. Виявляють патологію досить пізно, тому вихованці гинуть від розвиненого менінгоенцефаліту. Вчасно розпочате лікування, дає шанс на одужання. Але терапія при діагностованому менінгіті у вихованця орієнтовно довгий процес, який вимагає особливого підходу і суворого контролю. На власника кішки лягати серйозна відповідальність, тому що в період реабілітації потрібно надавати спеціальний догляд хворої тварини.

Повністю не допустити розвиток менінгіту у кішки не можливо, але зменшити небезпеки патології можна, якщо вчасно при перших ознаках захворювання звернутися до ветеринарної клініки.

Важливо регулярно стежити за здоров’ям і займатися лікуванням самих різних інфекційних хвороб в організмі, тим більше в області голови (запалення вух, очей або горла). Велике значення має вакцинація вихованця, тим більше в тих регіонах, де несприятлива атмосфера з інфекційних захворювань.

Спровокувати менінгіт може остеомієліт або дискоспондиліт. Літні кішки і невеликі кошенята, в зв’язку зі специфіками роботи імунної системи, схильні до розвитку процесів запалення в головному мозку.

Симптоми і діагностика

Помітити розвиток менінгіту у кішки дуже легко, адже ураження головного мозку вимальовується неврологічними ознаками. При ураженні оболонок головного мозку з’являються порушення з координацією руху у кішки, з’являються зміни психічного здоров’я, з’являються напади. Дуже часто вимальовується невмотивована ворожість у вихованця. Крім перерахованих вище ознак, важкі симптоми розвитку запалення оболонок мозку, такі:

  • депресивні і шокові стани;
  • зниження тиску артерій;
  • гарячкові стани часті і змінні;
  • виверження шлункового вмісту (неконтрольована блювота провокує розрив стравоходу з найсильнішим кровотечею, що закінчується загибеллю тварини).
  • іноді господарі відзначають гіпертензію (раптове збільшення чутливості до нервових імпульсів).

Рухи вихованця переривчасте, кішка може здригатися від самих несуттєвих звукових подразників. Звернувшись до ветеринарного професіонала, володар отримає правильну відповідь про те що відбувається з його вихованцем.

На огляді доктор обов’язково повинен зібрати анамнез, розпитавши власника про момент, коли почалися клінічні прояви патології. Призначаються також загальний клінічний аналіз крові, хімічна панель і бакпосев крові на наявність збудників в кров’яному руслі. Важливим пунктом діагностики вважається аналіз сечі.

Підозрюючи розвиток менінгомієліту у тварини, ветлікар призначає проведення нестандартного дослідження-забір ліквору з спинномозкової області. Процедура складна і досить небезпечна, але потрібна для постановки точного діагнозу.

Здача крові для проведення хімічного аналізу дає можливість виявити запущені інфекційні ураження ниркових структур і гепатобіліарної системи. Дуже висока кількість лейкоцитів в єдиній картині крові вказує на розвиток процесу запалення в організмі.

Аналіз урини корисний для виявлення гнійної бактеріальної мікрофлори в сечовивідної системі. Це важливо для постановки діагнозу допустимих інфекційних уражень нирок. Крім перерахованих вище досліджень, призначаються нестандартні методи:

  • діагностика за допомогою ультразвуку органів порожнини живота;
  • рентгенологічне дослідження;
  • магнітно-резонансна томографія.

На підставі отриманих даних, ветеринарний фахівець вживає заходів щодо ліквідації патологічного процесу. Знаючи важливий фактор, що спровокував запалення оболонок головного мозку, ветеринар здатний створити тактику лікування і врятувати життя тварини.

Лікування і профілактика

У побутових умовах зупинити розвиток менінгіту неможливо. Тварина повинна бути покладена в лікарню, а допомога повинна бути професійною. На підставі отриманих лабораторних та інструментальних досліджень, призначається лікування. Перш за все, призначаються протимікробні засоби, що мають чутливість до виявленого патогену, що спровокував процес запалення.

Медикаментозні препарати вводять інфузійно в середину вени. Доведено, що при діагностованому запаленні оболонок головного мозку, препарати вводяться в спинномозковий канал, для збільшення ефективності від лікування.

Призначаються також протиепілептичні ліки і кортикостероїдні речовини, що дозволяють купірувати не тільки нервові напади, але і видалити інтенсивність процесу запального характеру. Сильне зневоднення, що супроводжує менінгіт у кішки, купируют шляхом призначення внутрішньовенних вливань спеціалізованих розчинів – фізрозчин, розчин глюкози і Рінгера-Локка. Це дасть можливість не тільки дегідратацію, а й симптоми інтоксикації.

Прогноз захворювання залежить від дуже багатьох моментів, але, на превеликий розчарування, повного одужання при діагностованому менінгіті у кішки, чекати не варто.

Основна частина пацієнтів, при запаленнях мозку і його оболонок, гине навіть при правильно наданому лікуванні. Це пов’язують з швидким поширенням інфекції по всій нервовій системі.

Після надання першої допомоги, ветеринар проводить консультацію для власника. Потрібно забезпечити тваринного турботою, організувавши правильний догляд. Дуже часто після менінгіту кішки залишаються інвалідами.

З метою попередження розвитку небезпечного захворювання, потрібно дотримуватися деяких важливих правил. Важливо вчасно проводити вакцинацію, лікувати вчасно захворювання інфекційного типу, що розвиваються в області вух, очей або респіраторного тракту.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

close