Наконечники на кінці кабелів

Наконечники для кабелів.

Кабельний наконечник (з’єднувач, гільза) – пристрій, який кріпиться на кінець дроту, щоб підготувати його до з’єднання та фіксації струмопровідних жил у затискачах пружинного або гвинтового типу. Використовуються вони в автоматичних вимикачах, щитках тощо. Варіантів з’єднання різних видів провідників безліч, тому виробники пропонують кілька видів кабельних наконечників, що дозволяє зробити оптимальне з’єднання у кожному окремому випадку.

Для чого потрібні наконечники?

При з’єднанні будь-яких провідників формується перехідний опір. Величина опору залежить від матеріалу струмопровідної жили, площі їх дотику та фізико-хімічних властивостей. У точці з’єднання, у місці формування перехідного опору, утворюється точка максимального нагріву, в результаті тепло, що виділяється, призводить до плавлення і подальшого займання. Кабельні наконечники використовуються щоб запобігти утворенню цього перехідного опор, оскільки вони збільшують площу контакту та позбавляють поверхні провідників від оксидної плівки, внаслідок чого значно зменшується перехідний опір, при цьому збільшується надійність контакту.

Види.

Розрізняють кілька найпоширеніших видів кабельних наконечників, які класифікують за наступними критеріями:

1. За матеріалом виготовлення:

  • мідь (стандартна або луджена) під обтиск або паяння;
  • алюміній (для з’єднання опресуванням);
  • комбіновані (мідь-алюміній), вони поєднують алюмінієву трубку та мідну контактну лопатку.

2. За способом монтажу:

  • для зривних болтів (вони обладнані спеціальними відривними головками);
  • під зварювання: газове, електричне або термітне.
  • для опресування за допомогою спеціальних матриць преса;
  • пайкові для мідно-луджених та мідних наконечників;

Як правильно підібрати?

Запам’ятайте золоте правило: «внутрішній діаметр хвостовика наконечника повинен оптимально відповідати діаметру зачищеної жили». Тобто кабельна жила має заходити в наконечник із мінімальним люфтом. В ідеалі необхідно виміряти фактичний діаметр жили, на якій передбачається монтаж. Вимірювати слід саму жилу, а не кабель в ізоляції. Знаючи діаметр жили, можна скористатися номенклатурою наконечників і знайти в позначеннях наконечників розмір внутрішнього діаметра хвостовика. Це третя цифра позначення наконечників, наприклад, цифра «13» у позиції ТМЛ 70-10-13 «КВТ». Підбір наконечників повинен здійснюватися таким чином, щоб ця цифра була максимально близькою (але не меншою!) до зовнішнього діаметра жили.close