Друга світова війна: дати, причини та підсумки

Друга світова війна стала наймасштабнішою в історії та змінила уклад життя на всіх континентах. У цей період уперше було застосовано ядерну зброю. З чого почалася Друга світова і якими були її наслідки, поділилися історики та очевидці Курт фон Тіппельскірх і Віктор Анфілов.

Причини та початок Другої світової війни

Коли почалася Друга світова війна? Друга світова війна почалася 1 вересня 1939 року. Цього дня Німеччина вторглася в Польщу. Цьому передувала низка геополітичних подій, конфліктів і криз, що розвивалися у світі протягом 20 років. Передумовою до них послужили результати Першої світової війни.

По закінченню Першої світової Німеччина була переможена. Кандидат історичних наук Олександр Падерін у статті «Друга світова війна — найбільша трагедія ХХ століття» стверджує, що саме цей факт став причиною інтенсивного розвитку ідей націоналізму та реваншизму в країні. На цьому ґрунті до влади на чолі націонал-соціалістичної робітничої партії прийшов Адольф Гітлер.

Поряд із цим у східній частині світу активною мілітаризацією країни займалася Японія. Вона прямо дала зрозуміти, що планує експансію щодо Китаю і США. У Євразії посилювався СРСР. Таким чином, у світі утворилося три напружені точки міждержавних взаємин:

  • Японія — США і СРСР;
  • Німеччина та Італія — Велика Британія і Франція;
  • СРСР — Німеччина.

Військова загроза з боку Німеччини зростала. Країна претендувала на сусідні території та порушувала всі угоди. Велика Британія та Франція відповідали на це санкціями. На думку німецького військового історика Курта фон Тіппельскірха, вони розраховували зіштовхнути Німеччину і СРСР і в такий спосіб позбутися одразу двох суперників на світовій арені.

Чому почалася Друга світова війна? Друга світова війна почалася з таких причин:

  1. Репарації, призначені Німеччині після поразки в Першій світовій війні, викликали невдоволення німців.
  2. Незважаючи на заборони, Німеччина нарощувала військову міць, починаючи з 1930 року.
  3. Свою агресивну політику щодо інших держав проводила Італія на чолі з диктатором Беніто Муссоліні.
  4. У 1936-му Німеччина, Італія і Японія уклали Антикомінтернівський пакт. Після цього Японія вторглася в Китай.
  5. Німеччина безперешкодно анексувала Судетську область Чехословаччини, частково Чехію і Моравію в 1938-му. Європа не відреагувала належним чином, країна-агресор залишилася безкарною.
  6. Велика Британія і Франція відмовилися підписати військову конвенцію з СРСР. Німеччина використала це у своїх інтересах і в серпні 1939-го підписала з СРСР пакт про ненапад, у секретному додатку до якого були перераховані домовленості про розподіл інтересів у Східній Європі. Через два тижні після цього німецькі війська вторглися в Польщу.

Велика Британія і Франція, які дали Польщі гарантії безпеки, у відповідь на німецьку агресію 3 вересня 1939 року оголосили війну Німеччині.

Перебіг Другої світової війни

Наступні 9 місяців військових взаємин Франції, Великої Британії та Німеччини завдяки французькому військовому журналісту Ролану Доржелесу назвали «дивною війною». Прямих бойових дій практично не відбувалося, тільки локальні сутички на оборонних лініях і битви на морі.

Довга пауза дозволила німцям повністю завершити військову кампанію в Польщі, захопити Норвегію і Данію і підготуватися до масштабного вторгнення до Франції за підтримки союзної Італії. Унаслідок повномасштабної операції «європейського бліцкригу» Німеччина захопила Ісландію, Гренландію, Фарери, Люксембург, Бельгію, Нідерланди і почала бомбити Велику Британію.

Паралельно з цим СРСР реалізував свої геополітичні інтереси, приєднавши стратегічно важливу частину Фінляндії, Бессарабію і Прибалтику. Італія розпочала активну війну за панування в середземному секторі. Її війська атакують північно-східні колонії Британії в Африці, а також роблять безуспішну спробу захоплення Греції. Зазнавши поразки майже на всіх фронтах, Беніто Муссоліні просить про допомогу Гітлера.

Напад Німеччини на СРСР

Багато істориків досі не можуть дійти єдиного висновку, чи планував Гітлер напасти на СРСР ще на самому початку, чи прийняв це рішення вже на ходу. Але навіть у «Mein Kampf» є побіжний прогноз такого розвитку подій.

У книзі «Початок Великої Вітчизняної війни» доктор історичних наук Віктор Анфілов стверджує, що саме протистоянню Радянському Союзу Гітлер відводив особливе місце на шляху Німеччини до світового панування. Він вважав, що, здобувши успіх на цьому фронті, німці будуть переможцями.

Після деяких територіальних розбіжностей із Союзом у 1940-му Адольф Гітлер віддає розпорядження про розробку «Плану Барбаросса» щодо вторгнення Німеччини в СРСР. Йосип Сталін відчуває зростаючу напругу. Діючи на випередження, радянський лідер проводить хвилю навчальних зборів і підготовчих військових заходів по всій країні. Німеччина оголошує війну СРСР 22 червня 1941 року.

Франція і Велика Британія одразу підтримують Союз, і це слугує початком створення антигітлерівської коаліції, до якої згодом увійде більшість країн, що воюють із фашизмом. Незважаючи на підготовленість радянських військ, німці в рекордні строки завойовують Білорусь, Литву, Латвію, частково Україну і Молдавію.

Уже в грудні 1941-го Японія здійснює наліт на військово-морську базу американців Перл-Харбор. У відповідь на що отримує оголошення війни не тільки від США, а й Канади, Великої Британії та інших держав. У відповідь на пряме втручання США їм оголошує війну Німеччина, Італія та їхні союзники. До цього моменту склади воюючих сторін уже укомплектовані.

Хто з ким воював у Другій світовій війні? У Другій світовій війні країни антигітлерівської коаліції (Польща, Велика Британія, Франція, СРСР, США та інші) воювали з країнами «осі» (Німеччиною, Італією, Японією, Угорщиною та іншими).

Переломний момент

Незважаючи на стрімкий успіх німців на Західному фронті, перевага на Східному переходила від сторони до сторони. Гітлеру так і не вдалося зайняти Москву, а радянські війська весь час переходили в контрнаступ, хоча це не допомогло прорвати блокаду Ленінграда, що зрештою тривала 872 дні.

Переломним моментом Другої світової війни вважається найбільша в історії танкова битва — Сталінградська битва, яка тривала понад три місяці. Загальні втрати з обох сторін становили близько 2,5 млн осіб і понад 4 тис. танків.

У книзі «Сталінградська битва» автор Сергій Билінін наводить цитати зі щоденників деморалізованих німецьких солдатів і записи натхнених радянських воїнів. Він стверджує, що ключове досягнення цієї перемоги не в кількості загиблих людей або знищеної техніки, а в переломі настрою війни на користь Радянської армії та її союзників.

Після Сталінграда починається великомасштабний контрнаступ Радянської армії та її союзників на всіх фронтах з перемогами на Курській дузі, в битві за Дніпро, в боях за Україну і Білорусію. Країни антигітлерівської коаліції підхоплюють хвилю і переходять до стратегічних бомбардувань Німеччини, висадки в Нормандії і прориву Західного фронту.

Ці успіхи дають поштовх стрімкому наступу радянських військ. У квітні 1945 року вони опинилися біля Берліна. Адольф Гітлер і Йозеф Геббельс закінчують життя самогубством. Після двотижневих боїв за німецьку столицю в ніч з 8 на 9 травня військове командування Німеччини підписує акт про капітуляцію. Країну ділять на чотири окупаційні зони — американську, британську, французьку та радянську.

Завершення війни в Азії: Хіросіма і Нагасакі

Після поразки Німеччини країни «осі» по черзі складають зброю. Єдиною, хто продовжує вести бойові дії, залишається Японія.

У липні 1945 року Америка висуває японцям ультиматум про зупинку війни, але вони його відкидають. США 6 і 9 серпня скидають атомні бомби на Хіросіму і Нагасакі. Це перший в історії випадок, коли атомне озброєння цілеспрямовано застосовано проти людей. Загинуло близько півмільйона людей. Війна була завершена.

Коли закінчилася Друга світова війна? Друга світова війна закінчилася 2 вересня 1945 року. Фінальною точкою стало підписання Японією акта про капітуляцію.

Хто переміг у Другій світовій війні? У Другій світовій війні перемогли країни антигітлерівської коаліції та їхні союзники: СРСР, США, Велика Британія, Франція, Греція, Китай та інші.

У статті «Як підрахувати втрати у Другій світовій війні» історик Борис Соколов наводить загальну кількість загиблих у всіх країнах. На його думку, вона становила майже 82,5 млн осіб. Це найбільша кількість загиблих за всю історію воєн на планеті.

Друга світова війна — трагічний період в історії людства. Через недостатньо жорстку реакцію країн на німецьку агресію світ на 6 років поринув у кровопролитні битви. Війна докорінно змінила існуючий на той момент світовий порядок. Відлуння її наслідків відчуваються навіть зараз, через майже 100 років.

Унікальна добірка новин від нашої редакції

close