Аденовірусна інфекція у собак

Аденовіроз, або розплідниковий кашель, вражає респіраторні органи, лімфовузли і органи зору собак. Небезпечний цей вірус і для тхорів, а ось кішок та інших вихованців проживають в будинку, а важливо тут – людей він не вражає.

Причини хвороби

По суті аденовіроз-це вірусний фарингіт, ларинготрахеїт і бронхіт. Викликає його аденовірус типу 2 (аденовірус 1-го типу викликає інфекційний гепатит собак і до розплідникового кашлю відношення не має, це різні, хоча і споріднені, організми).

Ускладнення розплідникового кашлю-це ті ж захворювання, але викликані бактеріями, а також – пневмонія, яка у ослаблених собак розвивається дуже швидко. Якщо вона призводить до легеневої недостатності, це створює небезпеку життю вихованця.

Інфікування відбувається при контакті з хворими тваринами. Вірус виділяється зі слизом і слиною, оскільки паразитує він в клітинах, що вистилають ці органи всередині. Можна інфікуватися і через загальні миски, іграшки та всі інші предмети, на які може потрапити слина.

Аденовіроз дуже і дуже рідко призводить до смертельних наслідків: дуже часто гинуть цуценята і літні або слабкі тварини з запущеним розплідникових кашлем, причому до смерті призводить не сама вірусна хвороба, а її ускладнення, які не почали вчасно лікувати.

Ознаки аденовірусної інфекції

Серед симптомів аденовірозу-кашель, виділення з очей і носа. Температура може залишатися нормальною або підвищуватися несуттєво. Кашель при даному захворюванні важкий, у вигляді досить сильних довгих нападів, іноді доводять до блювоти.

У цуценят у віці до 3 місяців аденовіроз може вражати шлунково-кишковий тракт і печінку. В даному випадку важливо відрізнити розплідниковий кашель від вірусного гепатиту, який викликається вірусами того ж сімейства, проте це принципово інша хвороба.

Діагноз можна встановити на підставі анамнезу і даних про здоров’я інших собак, що були в контакті з хворою. Підтверджують його за допомогою ПЛР – виявлення генома вірусу в слизу хворої тварини.

Лікування аденовірусу у собак

Лікування, спрямованого на усунення вірусу, поки не розроблено. На перших етапах хвороби і у тварин, які були в контакті з хворими, але симптомів розплідникового кашлю поки не показують, добре себе проявили інтерферони.

Крім того, наказують загальнозміцнюючу лікування і дають препарати, які полегшують симптоми хвороби. Обов’язково наказують антибіотики, щоб не допустити поширення хвороботворних бактерій на слизовій, яку вже пошкодив вірус.

Велику увагу приділяють годівлі: собак переводять на легкозасвоювану їжу. Містять хворих тварин окремо від здорових, при цьому приміщення, де міститься собака, потрібно систематично провітрювати.

Закінчення прибирають марлею або ватою, змоченою в фізіологічному розчині. Антисептичні засоби, не дивлячись на поширену думку, при постійному догляді за твариною не потрібні.

Чи не наказують при аденовірозі коштів, що розріджують мокротиння (АЦЦ, Лазолван і ін.): такі ліки при даному захворюванні можуть замість допомоги заподіяти шкоду, спровокувавши пневмонію.

Профілактика хвороби

Профілактика аденовірусної інфекції полягає у своєчасній вакцинації. Антиаденовірозний елемент у ветеринарних посібниках з вакцинації є одним з базових для собак. Тому він повинен входити в усі полівалентні вакцини як нашого, так і виготовленого за кордоном.

Завдання базових елементів-створити популяційний імунітет проти найпопулярніших інфекцій собак, тому, систематично вакцинуючи власного вихованця, ви захищаєте не тільки його здоров’я, але і в якійсь мірі всіх тварин, які живуть поруч.

Цуценят вакцинують два рази, в 12-14 і в 14-16 тижнів. До 8-12 – тижневого віку цуценя захищає імунітет матері-антитіла, які він отримав з молозивом, а потім і з молоком.

Тому дуже важлива вакцинація сук, що беруть участь у відтворенні, при цьому стан щенности або тічки протипоказанням до вакцинації давно не вважається, зате рівень материнських антитіл буде достатнім, щоб захистити потомство. Якщо сука не вакцинується систематично, то цуценят потрібно почати прищеплювати раніше, в 8-10 тижнів.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

close