Фенек – все про незвичайних домашніх лисиць

Фенек - все про незвичайних домашніх лисиць - Ветеринар

Лисиця фенек зараз дуже актуальна для домашнього утримання. Це пов’язано з тим, що ці тварини досить швидко підлаштовуються до проживання вдома, а ще вони дуже добре ладнають з людьми. Купувати лисиць слід тільки у ліцензованих заводчиків. Перш ніж завести фенека, досить важливо дізнатися всі тонкощі утримання цієї тварини, особливості її харчування та поведінки, а ще не менш важливо при цьому розглянути рекомендації від фахівців, оскільки фенек — це хижак.

Опис

У природі це карликові лисиці, які живуть у пустельних районах Північної Африки, досить часто їх можна зустріти власне в Сахарі. Характерною рисою фенека є великі вуха розміром 12-15 см, важать великі особини не більше 1,5 кг.

У неволі ці тварини в середньому живуть до 12-14 років, але бувають ситуації, коли за гарного догляду та належної турботи особини проживали з людьми 18-19 років. Висота фенека в холці змінюється від 18 до 22 см, довжина тіла, в основному, не більша за 40 см.

Лисиць фенеків відносять до екзотичних тварин, що живуть удома, за якими потрібен спеціальний догляд і особлива увага. Вони дуже переносять погано холодні температури, завдяки цьому їх потрібно утримувати в теплі.

Народжуються лисенята світлими, фактично білими, трохи пізніше їхнє забарвлення стає рудим, шерсть у них досить довга і м’яка. Ці тварини дуже прудкі, можуть підстрибувати приблизно на 60-70 см у висоту і на відстань до 1 метра.

Цікаво, що хоч фенеки й утворюють зграї, ведуть полювання вони здебільшого поодинці, відомо також і те, що за одну ніч ці невеликі лисиці можуть прорити нору до 5 метрів.

Особливості утримання

Досить важливо купувати вже одомашнених лисиць-малюків, оскільки приручити дорослу тварину досить часто людям не під силу. Таким звірам потрібно достатньо уваги і турботи, щоб вони не становили загрози для людини.

 • Досить важливо в місці проживання лисиці забезпечити комфортабельний для неї режим температур. Через холод у лисиць цього виду з’являться проблеми з очима.
 • Найкраще не залишати тварину вдома саму, саджаючи її у власне організований для неї вольєр або простору клітку.
 • Ці лисиці дуже добре ладнають з іншими домашніми тваринами, за умови того, що вони зростали поряд із самого дитинства.
 • Вкрай непросте питання, чи можна утримувати таку лисицю в будинку, де є діти. Більшість фахівців сходяться на думці, що поки дітки неповнолітні, від такої тварини найкраще відмовитися.
 • Ці тварини особливо негативно ставляться до занадто гучних звуків і дуже яскравого світла.
 • Оскільки лисиця дуже любить рити нори, її бажано утримувати там, де буде пісок, в іншому разі, вона ритиме там, де їй сподобається, застосовуючи водночас усе, що побачить.

Якщо є бажання завести вухатого фенека, то найкраще брати маленьке лисеня, яке найкраще піддається вихованню і дресируванню. До лотка тварини привчаються по-різному, іноді необхідний особливий підхід.

Хижі тваринні інстинкти за будь-яких обставин будуть знаходитися, а тому в житлі не виключено псування меблів і предметів побуту, тому рекомендується відводити індивідуальне місце для утримання лисиці, також досить важливо запастися масою іграшок.

Фенек у квартирах — спірне питання, цій тварині потрібно багато вільного місця і свій вольєр для повноцінної діяльності. Краще подібних лисиць заводити у великих будинках.

Ці лисиці хоча і належать до сімейства псових, лікують їх не як собак, та й вакцинують теж.

До придбання рекомендується заздалегідь знайти власного ветеринара, який зможе не тільки давати цінні рекомендації, а й якщо знадобиться правильно лікувати тварину.

З фенеком важливо ходити на прогулянку, навіть у тому разі, якщо тварина привчена ходити до туалету, у відведене для неї місце. Однак це можливо тільки в спекотний період часу. Ба більше, вигул можливий виключно на шлейці, оскільки в невідомій обстановці тварина може злякатися і втекти.

Все про харчування

Фенек — це хижа всеїдна тварина, годувати із загального столу людською їжею її не можна, як і будь-яку іншу тварину, яку утримують вдома.

Для лисиці досить важливо відвести індивідуальне місце для трапези. Миски після їжі завжди необхідно дуже ретельно мити. Водночас завжди має стояти чиста прісна вода, хоч лисиці й нечасто її п’ють, отримуючи ключову вологу з фруктів і овочів.

Фенек не відмовлятиметься від мишей і комах, але вдома можна годувати лисицю і кашею з м’ясом. А ще в раціоні допустимі такі продукти:

 • яйця, можна давати і курячі, і перепелині;
 • нежирні сорти м’яса, зокрема курка, індичка, телятина, кролятина, молода баранина і яловичина, іноді для заміни справжнього м’яса можна давати субпродукти;
 • плоди рослин, різноманітні овочі (ліпше варені) і фрукти, особливо інжир і фініки, що вважаються їхніми улюбленими ласощами;
 • риба, при подачі досить важливо прибрати з неї всі кістки;
 • сире м’ясо;
 • кисломолочні продукти можна давати не більше одного разу протягом тижня.

Під час купівлі лисиці досить важливо отримати консультацію щодо раціону харчування у заводчиків, які можуть дати не менш корисні поради з цього приводу.

Лисиць можна теж годувати спеціалізованими преміальними кормами, проте вони не вважаються заміною справжнього м’яса, фруктів і овочів, які обов’язково повинні бути в раціоні хижака для справжнього існування.

Поведінка і соціалізація

Здебільшого одомашнені лисиці агресії не демонструють, проте при них не варто особливо сильно шуміти і робити різких рухів, ці тварини дуже полохливі поруч із людиною.

Фенек дуже доброзичливе звірятко, яке завжди проявляє допитливість. Дуже часто можна почути, як він фирчить, виє, а часом і скиглить. Домашні лисенята можуть настільки прив’язатися до людини, що дуже часто можна помітити, як вони без особливого побоювання сидять у неї на руках.

Лисиці не дуже охайні, завдяки цьому іноді з’являються питання з привчанням до лотка. Будьте готові до того, що прибирати за твариною доведеться навіть там, де вона грається.

Лисиця може вкусити, якщо в неї щось відбирати. Робити це потрібно дуже обережно. Також не рекомендується відволікати тварину від їжі.

Багато лисиць за власною сутністю дуже примхливі, вони люблять увагу. Якщо господаря довго не буде вдома, є ймовірність втрати контакту і нейтрального ставлення з боку тварини. Деякі лисиці дуже люблять знайомство з новими людьми, але основна частина ставляться до них дуже обережно.

Досить важливо тримати лисицю подалі від проводів, які вона може перегризти. Якщо лисиця залишається вдома сама, дуже і дуже важливо закрити всі вікна, адже якщо тварина втече, шанси знайти її будуть вкрай малі.

Власникам на замітку

Відгуки про утримання декоративних фенеків вдома найрізноманітніші, тому перш ніж завести собі цю тварину необхідно продумати всі дрібниці, а найголовніше — власні можливості. Утримання екзотичних тварин — завдання досить таки не просте, не всі ветеринари знають, як поводитися з подібним лисицями і як їх правильно лікувати, ба більше, у велику копійку виходить утримання лисиць на хорошій їжі.

Загалом можна абсолютно чесно сказати, що утримувати таку лисицю реально, але знадобиться багато терпіння в привчанні такої тварини до домашнього порядку і лотка, це може бути не легко, як із кішкою або собакою.

Немає точної гарантії, що фенек полюбить всіх членів сімейства, навіть після закінчення певного часу до деяких із них він може висловлювати агресію або побоювання. Цей момент необхідно брати до уваги перед купівлею тварини.

Звичайно, необхідно сказати про цінник. Лисиці — це домашня елітна екзотика, в середньому ціна від хороших заводчиків і з перевіреного розплідника становить 150-200 тисяч рублів з документами.

Така велика ціна викликана складним вирощуванням лисиць і їх утриманням.

close