Гастроентерит у собак

Захворювання, що вражають систему травлення, попереду серед інших патологій у собак. Особливо популярний діагноз у собак-гастроентерит. Це процес запального характеру, що вражає слизову оболонку шлунка і дванадцятипалої кишки.

Гастроентериту схильні собаки дрібних порід і в молодому віці. Захворювання в гострій формі діагностується і у дорослих і літніх собак, проте частіше у подібних пацієнтів ми зустрічаємося із загостреннями постійного процесу. Тактика лікування в обох випадках дещо відрізняється, тому перед тим, як призначати лікування, ветлікар повинен встановити причину появи патології.

Причини гастроентериту у собак

Головна причина гастроентериту у собак-неточності в годуванні. Це може бути застосування поганої якості кормів, підгодівлі зі столу, зіпсована (несвіжа) їжа, отруєння продуктами, які безпечні для людей, але небезпечні для собак, або надлишок якого-небудь нутриента (дуже часто білка) в раціоні.

З’являється гастроентерит при відсутності важливих складових харчування в кормі, а ще при регулярному перевищення норм годівлі, яке призводить до початку бродильних процесів в шлунково-кишковому тракті.

Зустрічаються також гастроентерити:

 • вірусний-парвовіроз, коронавіроз;
 • Травматичний — при ковтанні чужих предметів, тим більше з гострими краями: тріски, осколки трубчастих кісток;
 • токсичний – при отруєннях токсичними речовинами, що надійшли з навколишнього середовища або вироблених самим організмом при, наприклад, важких формах ниркової недостатності або при захворюваннях онкології (паранеопластичний синдром);
 • алергічний-порівняно рідкісна, але суттєва причина постійного гастроентериту собак;
 • асоційований з іншими хворобами системи травлення, наприклад, холециститом або панкреатитом;
 • стресовий-як і у людей, шлунково-кишковий тракт собак часто реагує запаленням на погані фактори зовнішнього середовища.

Гастроентерит собак небезпечний не тільки сам по собі. Інтоксикація, яка часто з’являється при даної хвороби, здатна пошкодити печінку і нирки.

Якщо запалення сильне і викликано мікрофлорою, то поряд з потоком крові бактерії можуть бути занесені фактично в будь-яку точку організму і викликати там абсцес.

Ознаки та симптоматика гастроентериту

Основні симптоми гастроентериту-це:

  ; (що супроводжується сильними спазмами і дуже високим газоутворенням); ;

 • біль в животі (при пальпації живіт щільний, собака намагається уникнути дотиків); і зниження загального тонусу; : при легкій стадії захворювання в основному нормальна, при середній може бути підвищена, особливо у дрібних порід, при тяжкому перебігу коронавірусної або парвовірусної інфекції іноді спускається нижче норми, що вимагає інтенсивної терапії; , яке вимальовується у вигляді блідості і сухості помітних слизових оболонок, зниження тургору шкіри (Довго розправляється складочка на холці) та інших ознаках.

Легке зневоднення в основному непримітне, але ветлікар визначить його при простому огляді.

Щоб набагато точніше зрозуміти, чи є у вихованця необхідність у візиті до ветлікаря, необхідно дивитися на якість його стільця, частоту дефекації. Якщо у собаки систематично, кілька разів протягом тижня, трапляються проноси, то дуже ймовірно, що у нього гастроентерит.

Вірусним гастроентеритів у важкій формі схильні невакциновані і слабкі вихованці. Вчасно щеплені собаки перехворюють ними практично легко.

Методи діагностування

Хоча сам по собі діагноз гастроентериту складнощів як правило не представляє, для установки його причини потрібні додаткові дослідження, оскільки подібні симптоми з’являються при панкреатиті, холециститі, гепатиті та інших хворобах системи травлення, а ще при патологіях нирок. Крім того, дуже і дуже важливо з’ясувати причину хвороби, щоб лікувати її. Тому хворим тваринам проводять:

 • загальний аналіз крові;
 • хімічний аналіз крові;
 • дослідження за допомогою ультразвуку органів порожнини живота.

У більшості випадків доктор відразу ж призначить рентгенологічне дослідження порожнини живота. Це потрібно при підозрі на чужорідне тіло (тоді можуть радити не тільки традиційний рентген, але і серію знімків з введенням контрастної речовини – барію), а також в разі якщо рентген доступний, а УЗД-діагностику відразу ж провести неможливо.

Рентген і УЗД не замінюють, а заповнюють один одного: на УЗД можна оцінити перистальтику, але в багатьох випадках не можна запідозрити чужорідне тіло, але за допомогою обох методів можна оцінити товщину стінок шлунково-кишкового тракту і наявність запалення в певних відділах.

Основні дослідження дозволять підкоригувати терапію, але не завжди дають повну картину того, що відбувається з твариною. Її допоможуть з’ясувати додаткові дослідження:

 • вірусологічні дослідження-ПЛР або ІФА на коронавірус і парвосірус;
 • клінічний аналіз калу;
 • аналіз калу на паразитів-гельмінтів і простих;
 • гастроскопія.

Необхідність кожного з даних досліджень доктор повинен обгрунтувати і чітко уявляти, що конкретно за допомогою його результатів він хоче домогтися.

Лікування гастроентериту у собак

Терапія гастроентеритів повинна бути комплексною і проводитися виключно під наглядом ветеринарного фахівця.

Перш за все, ще до отримання результатів аналізів, доктор намагається спростити стан пацієнта. Для цього використовуються:

 1. антибіотики , оскільки при запаленнях в шлунку і кишечнику в самому різному випадку розмножується патогенна мікрофлора, умови для діяльності якої в ураженому органі більш сприятливі, ніж в здоровому
 2. обволікаючі засоби-дозволяють захистити уражені стінки кишечника від подальшого шкідливого впливу;
 3. протиблювотні-дозволять зупинити нестерпне для тварини стан наприклад якщо доктор впевнений, що має справу не з чужим предметом;
 4. спазмолітики-зроблять легше стан вихованця і за рахунок усунення спазму м’язів шлунково-кишкового тракту зроблять умови для природного одужання;
 5. внутрішньовенні або підшкірні інфузії кристалоїдів-фізрозчину, розчину Рінгера, 5% глюкози, можливо-з добавкою вітамінних препаратів-дозволять видалити зневоднення, що знову ж допоможе швидкому одужанню, вивести скупчилися токсини, підживити пацієнта;
 6. дієтотерапія-в залежності від стану тварини можуть бути найрізноманітніші її види, аж до голодування.

Ферменти можуть бути як показані, так і протипоказані, і до з’ясування причин захворювання не призначаються ні за що. Протиблювотні препарати протипоказані при підозрі на чужорідне тіло кишечника, оскільки можуть в даному випадку істотно погіршити ситуацію.

Варіанти з дієтою дуже різні. Зараз в гострому періоді наказують голодування або, якщо немає блювоти, звичайну їжу, але у вологому і роздробленому вигляді, в пару прийомів, а потім, коли тварині стало краще, переводять на дієтичні корми, показані при хворобах шлунково-кишкового тракту. Це робиться, щоб не перевантажувати незвичним кормом і без цього постраждалу підшлункову залозу.

Інше лікування спрямоване на видалення причини захворювання. Це може бути боротьба з паразитами або вірусами, налагодження харчування, видалення стресу, дресирування, яка у собак успішно замінює людську психотерапію, легкі седативні препарати і багато іншого.

Способи попередження

Основна міра попередження гастроентериту-правильне годування. Підійдуть якісні промислові корми або збалансоване натуральне харчування.

Другий за важливістю момент-актуальна вакцинація і лікування проти гельмінтів. Навіть в мінімальній кількості паразити пошкоджують слизову оболонку кишечника, в мікродефекти потрапляють хвороботворні мікроорганізми і з’являється запалення.

Ще один пункт, значення якого переоцінити неможливо – дресирування. Собака не повинна нічого підбирати на вулиці. Це вбереже вихованця не тільки від гастроентериту, але і від важких отруєнь, результат яких абсолютно не завжди сприятливий.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

close