Ліпідоз печінки у кішок

Печінка виконує велику роль в організмі тварини. За допомогою паренхіматозного органу відбувається очищення крові від небезпечних речовин, засвоюються вітамінні речовини, якісно перетравлюється їжа. Порушення в роботі печінки веде до дуже тяжких наслідків і навіть до смертельного результату.

Ліпідоз печінки у кішок відноситься до важких захворювань паренхіматозного органу і відрізняється розростанням жирової тканини в гепатоцитах. В результаті переродження клітин печінки в жирові, орган за своїм виглядом нагадує шматок сала.

Причини ліпідозу у кішок

Існує 2 форми ліпідозу печінки: первинна і вторинна. Перша форма зустрічається у тварин, які ведуть малорухливий життєвий спосіб і страждають ожирінням. У виснажених, з ознаками анорексії кішок, також можливий розвиток ліпідозу. Також, на переродження клітин печінки впливають ці важливі фактори, як:

 • використання медичних препаратів, наприклад, антибіотиків групи тетрациклінів;
 • різні токсичні речовини (нітрати і нітрити, пестициди);
 • поїдання зіпсувалася їжі;
 • стресові ситуації.

Вторинний ліпідоз печінки розвивається, в основному, на тлі іншого захворювання:

 • запальні процеси у відділах кишечника;
 • ракові нові утворення;
 • запалення підшлункової залози;
 • цукровий діабет.

Здебільшого хвороба з’являється у тварин, старше 7 років, проте відомі випадки, коли котячий ліпідоз діагностувався навіть у піврічного кошеня. Точні причини патології поки встановити не вийшло, але вчені зробили висновок , що хвороба частіше оформляється у самок, ніж у особин чоловічої статі.

Симптоми ліпідозу у кішок

Навіть дуже уважний господар іноді не відразу може запідозрити, що з його вихованцем щось не так. Ознаки ліпідозу печінки схожі з багатьма, в тому числі і з безпечними для життя тварини захворюваннями. Кішка втрачає апетит, виглядає млявою, її шерстний покрив стає тьмяним. Протягом певного часу тварина починає дуже швидко втрачати вагу, з’являються яскраві симптоми жирового захворювання печінки:

 • чергується пронос і запор;;;; слизових;;;.

Пізня ступінь хвороби відрізняється порушенням згортання крові тварини і ознаками енцефалопатії печінки. Подібний стан несе велику небезпеку для життя вихованця і вимагає негайної допомоги ветеринарного фахівця. При ранньому діагностуванні ліпідозу у кішки існує можливість повністю побороти хворобу, але виключно якщо патологічний процес не дозволив собі занадто багато.

Діагностика ліпідозу у кішок

Поставити точний діагноз може виключно досвідчений ветеринар і виключно в умовах стаціонару. Перш за все проходить клінічний огляд тварини і збір анамнезу. За допомогою перкусії і промацування порожнини живота кішки можна помітити маленьке збільшення паренхіматозного органу в обсязі. Для дуже ретельного дослідження застосовуються методи лабораторної та інструментальної діагностики:

 1. Загальний аналіз сечі . Довести діагноз ліпідозу печінки здатне присутність дуже високої концентрації білірубіну в сечі.
 2. Аналіз крові (загальний) . Під час захворювання червоні кров’яні тільця (еритроцити) мають ненормальний розмір і форму, зустрічається їх руйнування. Діагностується анемія.
 3. Біохімія крові . Відзначається збільшення АЛТ і АСТ, лужної фосфатази, білірубіну, холестерину, азотистих сполук.
 4. Дослідження за допомогою ультразвуку і рентгеноскопія . Дозволяють оцінити зовнішній стан печінки (її обсяг, структуру).

Для більш точної діагностики існує випробуваний метод-біопсія печінки. Тварині використовують загальний наркоз, і за допомогою довгої голки, що вводиться в тулуб, беруть маленький шматочок органу. Потім під збільшувальним склом мікроскопа матеріал досліджується, і при знаходженні в ньому жирових клітин, замість нормальних гепатоцитів, ставиться діагноз – ліпідоз печінки.

Оскільки на останніх стадіях захворювання у кішки може з’являтися погана згортання крові, відразу ж в результаті проведення біопсії тварині краще зробити ін’єкцію вітаміну K. цей препарат допоможе видалити можливе внутрішня кровотеча після процедури.

Прогноз ліпідозу у кішок

Будь-ветеринарний фахівець не в змозі точно передбачити результат захворювання у певної тварини. Згідно з даними статистики тільки близько 60% пухнастих вихованців, чиї господарі вчасно звернулися за ветеринарною допомогою, мають хороші шанси на одужання. Але на ефективність терапії впливає не тільки оперативне діагностування хвороби, велику роль при одужанні грає вік і загальний стан кішки. Крім того, господарі тварини повинні бездоганно дотримуватися всіх порад, запропоновані фахівцем.

У більш молодої кішки шансів більше побороти ліпідоз печінки, ніж у тварини похилого віку. Це пов’язано з наявністю вікових хвороб, властивих тільки літнім особинам, тому у подібних старих вихованців можливість повного лікування дуже мала.

Лікування ліпідозу у кішок

У багатьох випадках ліпідоз діагностується дуже пізно і повне звільнення від захворювання неможливо, проте навіть при великому ураженні печінки у тварини є шанс повернутися до хорошого життя. Основним аспектом терапії ліпідозу вважається правильне харчування, годувати тварину високобілковою їжею заборонено. При повній відмові від корму і сильному виснаженні, годування вихованця виконується штучно.

Лікування хворої ліпідозом кішки виглядає так:

 1. Протягом 1-1.5 місяців їжа вводиться тільки за допомогою внутрішньовенної ін’єкції. Живильні розчини повинні містити всі корисні вітаміни і мікроелементи, що допомагають підвищенню роботи імунної системи.
 2. При явному поліпшенні стану тварини їжу слід вводити через зонд, встановлений в стравохід. Такий спосіб використовується, коли для підтримування життя кішці потрібно більш висококалорійна їжа, ніж внутрішньовенні поживні розчини. Тривалість годування через зонд визначається виходячи зі стану здоров’я вихованця і його індивідуальних особливостей.
 3. Зняття ознак зневоднення. Використовують тілесні розчини, наприклад натрію хлорид і Рінгера-Локка.
 4. Призначення протимікробних препаратів. У разі, коли ліпідоз розвивається на тлі бактеріальної інфекції або іншого процесу запалення, показані антибіотики, які мають великий спектр дії.
 5. Введення препаратів, що містять вітамінні речовини і мікроелементи. Хвора печінка не здатна синтезувати поживні речовини самостійно, тому їх вводять штучним методом.
 6. Поліпшити функцію травлення і печінкової діяльності, а ще не допустити виникнення виразки допоможуть такі препарати як неоміцин, Метоклопрамід, Зантак.
 7. Підтримка реакцій захисту організму імуномодуляторами.

При лікуванні ліпідозу печінки, застосування препаратів, що активізують апетит, неприпустимо до того часу, поки пухнастий улюбленець не почне самостійно висловлювати інтерес до корму. Порушення цього правила за собою спричинить незворотні результати і навіть смертельний результат тварини.

Профілактика ліпідозу у кішок

Через відсутність точного патогенезу хвороби, вірних варіантів уберегти вихованця від ліпідозу печінки не існує. Ветеринари закликають господарів кішок виконувати наступні рекомендації, що допомагають зниженню ризику розвитку захворювання:

 1. Їжа, яка призначена для кішки, повинна складатися з необхідної кількості поживних речовин. Годувати людською їжею тварин не можна.
 2. Порції корму необхідно вибирати з урахуванням вагової категорії кішки, не дозволяється перегодовувати тварина.
 3. Здійснювати контроль за масою тіла вихованця і при значному перевищенні норми, почати зменшувати вагу.
 4. Вводити в їжу добавки для підтримування якісної роботи печінки (придбати препарати можна у ветеринарній аптеці).
 5. Вчасно вакцинувати пухнастого улюбленця від вірусних та інфекційних захворювань, систематично проводити дегельмінтизацію.
 6. Ввести рухливі ігри для кішки, частіше виносити вихованця на чисте повітря.

Ліпідоз печінки-хитре і дуже серйозне захворювання, дуже часто забирає життя чотириногих улюбленців. Тільки уважне ставлення, відповідальність і достатня турбота про тварину дасть можливість уникнути розвитку хвороби.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

close