Остеосаркома у собак

Серед ракових хвороб, що вражають кісткові структури, перше місце відведено остеосаркомі.

Рак кісток здатний вражати одну з частин скелета тварини, але в переважній більшості локалізується в області кінцівок.

Причини розвитку остеосаркоми

Злоякісне новоутворення, що вражає кістки, володіє нестандартним властивістю формувати кісткову тканину. Остеосаркома або остеогенна саркома відноситься до популярних новоутворень злоякісного характеру, діагностуються у собак.

Остеосаркома діагностується в 85% всіх випадків новоутворень в області кісткових структур.

Здебільшого остеосаркома розвивається в кістковомозкових порожнинах областей з швидким зростанням. У ветеринарії остеосаркоми поділяють на:

 • Поверхневі або паростальні саркоми, зустрічаються рідше . Специфічними особливостями для паростальной остеосаркоми, вважається повільний розвиток, довга відсутність хворобливих відчуттів і відносно повільним процесом метастазування. Господарі собак нечасто звертають уваги на зміни у вигляді невеликих ущільнень на лапі у тварини.
 • Інтрамедулярні остеосаркоми діагностуються в кілька разів частіше . Основним для цього виду злоякісної пухлини кістки вважається поява ділянок ущільнення на кістках без чіткого контуру. При розвитку інтрамедулярної остеосаркоми уражається губчаста речовина і корковий шар кістки, що призводить до патологічних переломів в місці нові освіти.

У групі ризику по розвитку остеогенної саркоми знаходяться такі породи як:

 • Ірландський сетер;
 • Золотистий ретривер;
 • Німецький дог;
 • сенбернар;
 • ротвейлер;
 • доберман.

Достовірних причин, що провокують розвиток раку кісток у собак, не виявлено. Є ряд припущень, головними з яких є постембріональні і ембріональні порушення.

Впливати на розвиток остеосаркоми у тварини можуть променеві впливу і хімічні канцерогени. У великих порід собак провокує розвиток саркоми кісток аргументом як правило виступає мікротравма в зоні росту кісткових структур. Можливе виникнення ракових пухлин в кістках, часто піддаються роздратованості і запалення. Остеосаркома може розвинутися на тлі постійних переломів кісток, на тлі остеомієліту або ж після того як відбулася установка металевого імплантату.

Симптоми остеосаркоми у собак

На перших етапах розвитку остеосаркоми ознаки відсутні або слабо виражені. Дуже часто перші симптоми раку кісток змащені і з’являються на тлі травм. У тварини може відзначатися кульгавість, припухлість в зоні ураження, відчуття болю. Насторожити власника тварини повинні наступні симптоми:

 • Сильний біль. При розвитку раку кісток у собаки виникає сильний біль, що відрізняється прогресуванням. Сильна кульгавість не забирається шляхом призначення нестероїдних протизапальних препаратів.
 • Пухлина і набряк в області поразки. Дані ознаки відносяться до вторинних. Якщо в процесі розвитку пухлини виникає м’якотканинний елемент, то в подібному випадку з’являється гіперемія ділянки шкіри і відзначається венозний малюнок.
 • Проблеми з рухами. При розвитку остеосаркоми пошкоджуються не тільки самі кістки, але і поруч розміщені тканини, а саме – суглоби. Відмітною ознакою остеогенної саркоми вважається больова контрактура-обмеження рухів в недалеко розташованих до пухлини суглобах.

Підозрюючи у власного вихованця патологію, потрібно якомога швидше звернутися за допомогою до ветеринарної клініки. Спеціаліст проведе ряд потрібних досліджень і призначить адекватне лікування.

Діагностика остеосаркоми полягає в обов’язковій рентгенографії, а якщо є можливість і магнітно-резонансної томографії. Також важливою діагностичною методикою вважається біопсія. Проводять забір біологічного матеріалу для подальшого гістологічного дослідження не тільки для доказу діагнозу, але також і для вибору максимально адекватної схеми терапії.

При підозрі на злоякісну пухлину в кісткових структурах у собаки, призначається хімічний аналіз крові. Одним з своєрідних маркерів наявності пухлинного процесу виступає лужна фосфатаза. При великих показниках маркера активності, прогноз несприятливий, так як вказує на високо злоякісний пухлинний процес. При зниженій лужної фосфатази, прогноз обачний, ближче до сприятливого, в зв’язку з не високими ризиками метастазування пухлини.

Проведення детальної діагностики остеосаркоми у собак дуже і дуже важливо, так як потрібно відокремити патологічний злоякісний процес від остеомієліту грибкового або спонтанного Походження, кістозних новоутворень на кістках, хондросарком, фібросаком, лімфом. Лікування в будь-яких ситуаціях Різне.

Лікування остеосаркоми у собак

На підставі даних результатів лабораторних та інструментальних досліджень призначається схема терапії.

Розбивають лікування на пару етапів:

 • Передопераційне-з метою скорочення пухлинного вогнища і вплив на клінічні і субклінічно виявлені метастази.
 • Втручання хірургічним шляхом-потрібно для видалення первинного пухлинного вогнища і виявлених метастазів.
 • Післяопераційне-направлено на профілактику появи повторень і предпологаемого метастазування.

Важливим пунктом лікування вважається хіміотерапія. Доведено, що після втручання хірургічним шляхом з ампутацією кінцівки ураженої остеосаркомою, життєву тривалість собаки становить близько 3 місяців. При супутньої хіміотерапії, життєву тривалість стає у багато разів більше. Променева терапія при остеосаркомі не має вираженої ефективності, тому використовується нечасто.

Прогноз захворювання залежить від стадії патологічного процесу і стану здоров’я тварини. Якщо остеосаркома була діагностована на дуже ранній стадії, шанси продовжити собаці життя стають більше у багато разів. Діагностована остеосаркома на пізніх стадіях складно лікуватися. Тварини проживають приблизно від 3-х місяців до 2 років.

Неординарною попередження розвитку остеосаркоми не існує. Небезпечна злоякісна пухлина активно дає метастази.

Основні профілактичні методи зачіпають своєчасного діагностування будь-яких порушень в стані здоров’я вихованця. Важливо систематично проводити профогляд у ветлікаря, стежити за активністю вихованця, не даючи можливість надмірно завантажувати кінцівки і отримувати травми.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

close